Росія, яка тривалий час виступала проти розширення нормандського формату, після саміту в Женеві «змінила думку» і тепер «руками» своїх донецьких і луганських маріонеток намагається домогтися приєднання до Норманді Сполучених Штатів. Офіційно російська сторона українську про свої наміри не повідомляла, але в Києві розмови про притягнення американців до роботи Норманді ведуться вже давно.
Як українська сторона відноситься до зустрічі «Норманді плюс США», на якому рівні вона можлива і ким саме буде представлена американська сторона, в інтерв'ю редакторці відділу міжнародної політики ZN.UA Тетяні Силіній розповів віцепрем'єр-міністр України і член української делегації у ТКГ та на переговорах в нормандському форматі Олексій Резніков.
«Упевнений, що (заперечувати) не будемо, оскільки ми давно вже говоримо, що це було б розумно, справедливо, і, зокрема, частиною наших очікувань щодо виконання Будапештського меморандуму, який ніхто не відміняв», - каже віце-прем'єр.
За його словами, після зустрічі в Женеві президентів Джо Байдена і Владіміра Путіна бажання залучити американців до нормандського формату не зникло.
«Як кажуть, нам своє робить. У них була своя зустріч, у нас буде своя. Нам же треба щось робити. Ми точно не можемо жити в режимі очікування ще сім років, як це було раніше, чекати, коли хтось за нас домовиться. За нас можуть домовитися не в наших інтересах. Ми це вже проходили. Нові союзи, нові альянси нам точно потрібні. Але із самостійною позицією», - пояснює віцепрем'єр.
На думку співрозмовника ZN.UA, не варто чекати, що перша зустріч розширеного формату пройде на вищому рівні.
«Я не думаю, що в Норманді може йтися відразу про топовий рівень зустрічі за участі американської сторони. Адже завжди спочатку зустрічаються радники, обговорюють порядок денний, можливі результати, потім включаються міністри закордонних справ, і тільки після цього приймається рішення про саміт», - каже він.
До того ж, робочий рівень радників зараз - найактивніший. Лідери Норманді востаннє зустрічалися в Парижі в грудні 2019 року, очільники МЗС - в 2020 році. А відновлення рівня юридичних радників блокує РФ.
На коментар журналістки про те, що за інформацією ZN.UA може йтися про зустріч радників або міністрів, або про змішаний форматі, за участю тих і інших, Резніков відповідає згодою: «Я думаю, це найбільш реалістичний варіант, якщо існує шанс, що така зустріч відбудеться найближчим часом ».
Говорячи про представництво країн-учасниць формату на зустрічі, віцепрем'єр наголошує: воно відрізнятиметься залежно від політики конкретної держави.
У Сполучених Штатів з представництвом на таких зустрічах все просто, оскільки голова Державного департаменту є довіреною особою президента після віцепрезидента. У Франції МЗС і люди президента - це різні команди, але між ними більш-менш існує баланс. У Німеччині політрадник канцлера і міністр закордонних справ - це представники різних політичних команд.
«Ми в Україні ближче до американської моделі, тому що в нас глава МЗС призначається парламентом за поданням президента. У нас міністри оборони та закордонних справ — це довірені особи президента, виходячи з Конституції. Тому змішаний варіант для подібної зустрічі — найоптимальніший», - пояснює Резніков.
Таким чином, представником Вашингтона на переговорах може стати держсекретар Ентоні Блінкен або його заступниця Вікторія Нуланд, яка вирізняється глибоким розумінням українсько-російських відносин і сильної інституціональною пам'яттю у цих питаннях.
Але говорити про це поки що рано, вважає наш співрозмовник. Багато чого залежатиме від робочих графіків всіх учасників. Якщо політрадникам легко зібратися, то міністрам, особливо якщо враховувати що серед них буде і представник Вашингтона, набагато складніше. «Але рішення, зрозуміло, прийматиться в Білому домі», - зазначає віце-прем'єр.
Про таємниці листування кремлівських міньйонів із Москвою, можливу участь американців у переговорах і строки виборів у Донбасі читайте в інтерв'ю Олексія Резнікова Тетяні Силіній «Присутність «зайчиків» із «ДНР/ЛНР» на зустрічі «нормандської четвірки» і США абсолютно виключена» у ZN. UA.