У президента Володимира Зеленського почалася велика нарада щодо протидії поширенню штаму коронавірусу "Дельта", повідомили джерела ZN.UA в Офісі глави держави. За його результатами вирішать, чи виносити питання про боротьбу з новим штамом на засідання Ради нацбезпеки і оборони.
Тим часом ZN.UA розпитало про цей штам Сергія Дуброва, президента Асоціації анестезіологів України, керівника відділення анестезіології та інтенсивної терапії лікарні № 17 м.Києва, члена робочої групи МОЗ, який бере участь у розробці протоколу ведення хворих на ковід. Чим відрізняється перебіг хвороби, спровокованої “Дельта”-штамом? Чи правда, що в Україні випадки захворювання “Дельта” вже є? Чи дійсно штам провокує виразку, при якій антикоагулянти призначати не можна, і таким чином хворий опиняється під великим ризиком тромбозів? Якщо це так, то що з цим робити? Адже деякі українські лікарі повідомляли ZN.UA, що стикалися з появою виразки шлунка у пацієнтів з коронавірусом.
"Наукових даних щодо того, що “Дельта” провокує виразку я не бачив. Так само нема даних про те, що “Дельта” вже в Україні. Це можуть бути тільки припущення. Можливо, і є. Але говорити про це достовірно ми не можемо, оскільки штами не секвенувалися. Щоб сказати: це “Альфа”, “Дельта”, “Дельта плюс”, “Лямбда” чи ще щось, потрібно провести секвенацію вірусу. Завдання від РНБО таке є. Є дві установи, де це можна зробити. Це планується",- зазначив Дубров.
Він додав, що на прохання заступника секретаря РНБО готував довідку по клініці “Дельта”-штаму.
"Разом з помічниками ми перерили багато літератури. Більша контагіозність, більша питома вага госпіталізацій, тяжкого перебігу і госпіталізацій у відділення інтенсивної терапії, більше ураження легень, більш молоді хворі — 12-20 років (тобто ті, що не вакцинувалися, оскільки їм не показане було щеплення) – все це є", - заявив Дубров.
Він також зазначив, що є три варіанти перебігу “Дельти”. Класичний — той, що ми описуємо при попередніх формах. Кишкова форма, яка супроводжується діареєю. І є форма хвороби найбільш небезпечна, яка проявляється ринітом і слабкістю без температури, але через 3-4 дні настає тяжкий стан.
"Антикоагулянти дійсно показані всім госпіталізованим пацієнтам, і в українському протоколі це прописано. Щодо того, що “Дельта” спричиняє виразку, - таких даних немає в жодному нормальному науковому виданні. Скоріше за все, це — міф. Розробляти протоколи або зміни до них ми можемо, виключно орієнтуючись на протоколи або рекомендації державних регуляторів. Якихось оновлень або принципових відмінностей лікування хворих з “Дельтою” поки що ніде і ні в кого в світі немає”, - вказав Дубров.
Раніше глава комітету Верховної ради України з питань здоров'я нації Михайло Радуцький заявив про те, що питання необхідних заходів безпеки щодо поширення штаму "Дельта" розглядатимуть на засіданні РНБО. Він також додав, що у зв'язку з цим комітет рекомендує повернути обов'язкове ПЛР-тестування на кордоні; посилити контроль карантинних обмежень; максимально прискорити вакцинацію; посилити аналітичну роботу; продовжити інтенсивну підготовку опорних лікарень до четвертої хвилі.
У Всесвітній організації охорони здоров'я повідомили про те, що цей штам вперше був зафіксований в Індії і потрапив уже в 92 країни. У ВООЗ відзначили, що цей штам викликає "особливе занепокоєння, оскільки заразніший і швидко поширюється по світу".