22 члена Європарламенту підписали спільного листа до Європейського банку реконструкції та розвитку і Європейської Комісії з вимогою відкласти кредитування українських атомних електростанцій (АЕС), поки Україна не введе повноцінну транскордонне оцінку впливу на навколишнє середовище в умовах продовження роботи атомних енергоблоків у понадпроектний термін.
Про це йдеться в повідомленні прес-служби Національного екологічного центру України.
Євродепутати прийняли це звернення після зустрічі з представниками європейських неурядових організацій CEE Bankwatch, Greenpeace і Nuclear Transparency Watch.
"Продовження роботи ядерних реакторів несе в собі підвищені ризики аварій з потенційними руйнівними впливами на навколишнє середовище та людей в Україні і за її межами", - йдеться у зверненні.
Згідно Конвенції UNFCC про оцінку впливу на навколишнє середовище в транскордонному контексті, при підготовці рішення про прийнятність продовження роботи АЕС сверхпроектно, повинна здійснюватися оцінка впливу на навколишнє середовище, підкреслили в Національному екологічному центрі.
Це зобов'язання і є умовою надання кредитів ЄБРР та Євратому. Однак українське Мінприроди досі не вимагає від НАЕК "Енергоатом" проведення такої оцінки.
Про нестачу фінансів українських АЕС писав ще в березні у статті "Електрогрошовий удар" для DT.UA Ігор Маскалевич. Так, щорічно атомні електростанції України купують свіжого ядерного палива на 600 млн дол. На нинішній рік - це близько 627 млн. Ще в більш ніж 200 млн дол. щорічно українським АЕС (фактично НАЕК "Енергоатом") обходиться вивезення відпрацьованого ядерного палива в Російську Федерацію, так як з будівництвом власного, гостро необхідного сховища тягнули гуму років десять.
У попередні роки при відносно стабільному курсі гривні це було вагомою, але в цілому посильної статтею витрат атомників. Але з обвалом гривні ситуація стала надкритичною.
З усього вищесказаного, якщо чесно говорити, випливає наступне: необхідно підвищувати тариф на електроенергію, вироблену атомними станціями. І все б нічого, але це відразу призведе до різкого перерозподілу всіх платежів на вітчизняному енергоринку, зазначає автор.