У Вищому спецсуді підтвердили, що закон про "амністію" євромайданівців неможливо реалізувати на практиці

Поділитися
© Андрій Товстиженко, DT.UA
Квапливо ухвалений Радою закон вводить фактично новий вид звільнення від кримінальної відповідальності, якого немає в Кримінальному кодексі. Як наслідок, відсутня і процедура його застосування. Взагалі, в новому законі амністія не згадується, більше того, його положення майже повністю не відповідають законодавству, що регулює питання її застосування.

Так званий закон про амністію учасників Євромайдану не може бути застосовано на практиці ані правоохоронними органами, ані судом через відсутність у законодавстві механізмів його реалізації. Про це йдеться у заяві члена Ради суддів України, заступника голови Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ Павла Гвоздика, розміщеній на офіційному сайті ВССУ.

За його словами, прийнятий 19 грудня закон "Про усунення негативних наслідків та недопущення переслідування і покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зборів" чітко не визначає коло осіб, на яких він поширюється. Адже у тексті закону вжито розпливчастий термін "учасники акцій протесту і масових заходів", і він не дозволяє визначити, кого саме слід вважати такими. Також незрозуміло, які масові заходи мається на увазі в законі, оскільки у вказаний період часу на території України відбувалася значна кількість концертів, виставок, спортивно-видовищних та інших масових заходів, пояснює суддя.

ТАКОЖ: Закон про амністію учасників акцій протесту набув чинності

Як зазначає Гвоздик, закон передбачає фактично новий вид звільнення від кримінальної відповідальності, який при цьому не передбачено Кримінальним кодексом України. Як наслідок, у Кримінальному процесуальному кодексі відсутня і процедура його застосування. Тобто, в українському законодавстві немає норм, що регулюють процедуру ініціювання, розгляду, прийняття рішення про звільнення від відповідальності відповідно до положень прийнятого закону, оскарження прийнятих рішень, визначення посадових осіб, які повинні здійснювати відповідні дії тощо.

Суддя нагадує, що на сьогодні в Україні єдиним видом звільнення від відповідальності, який може відбутися за рішенням Верховної Ради, є амністія.

Однак у прийнятому законі амністія не згадується, а його положення майже повністю не відповідають законодавству, що регулює питання її застосування (наприклад, амністованою може бути винятково особа, визнана винною у вчиненні злочину обвинувальним вироком суду, а прийнятий закон дозволяє звільняти від відповідальності і підозрюваних під час досудового розслідування).

Також неможливо реалізувати положення закону, що забороняють відкривати нові кримінальні провадження. По-перше, кримінальні провадження відповідно до Кримінального процесуального кодексу не відкривають, оскільки на цій стадії процесу немає необхідності приймати яке-небудь окреме рішення, в тому числі про "відкриття кримінального провадження". По-друге, досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань безальтернативно, тобто фактично в автоматичному режимі. !zn

Читайте також:

Партія регіонів: Амністія учасників Євромайдану поширюється і на "Беркут"

Amnesty International констатувала нездатність влади забезпечити мирний протест

Власенко вважає, що закон про амністію Євромайдану дозволить уникнути покарання Клюєву і "Беркуту"

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі