Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу заявив, що Німеччина останнім часом втратила неупередженість у своїй ролі посередника між Туреччиною, Грецією та Кіпром, передає Reuters.
«Ми хочемо, щоб Німеччина зберегла свою збалансовану позицію в питанні східного Середземномор'я та Егейського моря», - сказав Чавушоглу.
Він підкреслив, що «треті країни, включаючи Німеччину, не повинні бути інструментом для провокацій і пропаганди, особливо з боку Греції та греко-кіпрської сторони».
Виступаючи на пресконференції разом із німецькою колегою Анналеною Бербок у Стамбулі, Чавушоглу сказав, що Берлін повинен вислухати обидві сторони «без упередження».
Кіпр став незалежним від Великої Британії у 1960 році. Гарантами суверенітету острівної держави виступили Велика Британія, Греція і Туреччина. Одразу після проголошення незалежності загострилися відносини між «грецькою» та «турецькою» етнічними громадами, які підтримувалися відповідними країнами.
У 1974 році владу захопили путчисти, які хотіли приєднати острів до Греції. З метою «захистити турків» Анкара ввела війська на північну частину острова, після чого Греція теж надіслала своїх військових, і почалася війна, внаслідок якої загинули близько 15 тисяч солдатів з обох боків, тисячі людей зникли безвісти.
У 1983 році 40% зайнятої Туреччиною території проголосили себе «незалежною державою» від решти острова. Наразі Турецьку Республіку Північного Кіпру (ТРПК) визнає лише Туреччина і витрачає щороку сотні мільйонів євро на її підтримку.
«Об’єднати» острів намагалися вже п’ять генсеків ООН. Але Туреччина не хоче виводити звідти війська. Крім того, у 2018 році біля берегів Кіпру знайшли великі запаси газу й нафти, і в разі обʼєднання Туреччина може втратити до них доступ.