У США почали розслідування проти Коломойського за звинуваченням у відмиванні сотень мільйонів доларів: деталі позову

Поділитися
У США почали розслідування проти Коломойського за звинуваченням у відмиванні сотень мільйонів доларів: деталі позову © Українська правда
Олігарха американська влада звинувачує в тому, що він вкладав гроші з ПриватБанку в нерухомість по всій території США.

Один із найбагатших олігархів України Ігор Коломойський знаходиться під слідством федерального великого журі США за звинуваченням у відмиванні сотень мільйонів доларів у сфері нерухомості США, стало відомо американському виданню BuzzFeed News.

Українські регулятори звинувачують мільярдера в організації схеми виведення грошей з найбільшого банку країни та напрями їх в основні об'єкти нерухомості, в тому числі великі офісні висотки та сталеливарні заводи по всій території США.

Велике журі США вивчає фінанси Коломойського, якого BuzzFeed News називає ключовим прихильником президента Володимира Зеленського. Розслідування відстежило гроші з українського банку через лабіринт офшорних компаній США, розповіли джерела видання.

Зазначається, що Коломойський в США купив: розкішний готель на 484 номери в Клівленді з видом на озеро, а також 21-поверхову офісну будівлю зі склепінчастими стелями та фресками, в яких колись розташовувалось найбільше у світі банківське лобі.

president.gov.ua

При відсутності договору про екстрадицію між США та Україною Зеленський й генеральна прокурорка країни можуть зіткнутися з важким рішенням щодо того, чи стануть вони перешкоджати у разі пред'явлення звинувачення або дозволять процесу розвернутися.

В інтерв'ю BuzzFeed News Коломойський сказав, що не знав про розслідування великого журі, і що будь-які недоліки, про які повідомляли банківські регулятори, були "зроблені навмисно, щоб експропріювати банк, мою приватну власність", сказав він. "Це була штучно створена діра з боку національного банку".

Коломойський сказав, що він не порушував жодних законів і що ніхто з Мін'юсту з ним не зв'язувався.

FinClub

Боголюбов сказав, що ніколи не брав гроші незаконно у банку, і що будь-яка нерухомість куплена в США на законні кошти. Всі угоди були задокументовані його партнерами в США, стверджує Боголюбов, додавши, що з ним ніколи не пов'язували жодні правоохоронні органи. "Ніхто не ставив мені ніяких питань", - сказав він.

Скандал з "ПриватБанком" привів до кримінальних розслідувань в Україні, які тривають і донині.

Колишнього генпрокурора України, який очолював одне з розслідувань, в березні звільнила Верховна Рада. За його відставку голосували депутати з фракції Зеленського. Руслан Рябошапка сказав BuzzFeed News, що його вигнали за розслідування, в той час як Зеленський заявив, що підтримує звільнення, тому що прокурор не робить достатньо для боротьби з корупцією.

У зв'язку з тривалим розслідуванням великого журі у США федеральні агенти неодноразово приїжджали в Україну, у тому числі в лютому, де вони зустрічалися з Рябошапкою та слідчими Національного антикорупційного бюро України, щоб обговорити справу проти олігарха та його партнера, кажуть джерела BuzzFeed News. Артем Ситник, директор Бюро, сказав, що співпрацює з ФБР в рамках поточного розслідування", але не назвав подробиць через угоди про конфіденційність з ФБР.

Протягом понад року федеральні агенти відстежували мільйони доларів, які були відправлені в США від компаній, що належать Коломойському і Боголюбову, для придбання об'єктів нерухомості, включаючи чотири хмарочоси в центрі Клівленда. Це почалося приблизно у 2008 році.

Посилаючись на банківські записи, у позові стверджується, що Коломойський і Боголюбов придумали складну шахрайську схему: фіктивні позики належним їм підставним компаніям на Кіпрі, на Карибах, і в інших місцях. По мірі погашення кредитів банк видавав нові кредити для їх погашення.

У позові стверджується, що Коломойський і Боголюбов використовували "ПриватБанк" "в якості своєї власної скарбнички, в кінцевому підсумку крадучи мільярди доларів" і відмиваючи частину грошей через власність США.

У цілому вони видали компаніям 622,8 мільйона доларів, на які купували нерухомість, йдеться в позові.

На додаток до покупок в Огайо, в Іллінойсі купили завод Motorola в Іллінойсі, який був закритий, 31-поверховий хмарочос в центрі міста Луїсвілл, і культовий офісний комплекс в Далласі, який колись був штаб-квартирою Mary Kay Cosmetics.

Гроші також пішли на купівлю мінімум 12 сталеливарних і феросплавних заводів по всій країні, включаючи заводи в Огайо, Кентуккі, Західній Вірджинії, Іллінойсі та Мічигані, які в сукупності стали основними постачальниками сталеливарної промисловості Північної Америки.

У позові стверджується, що з купівлею допомогли три бізнесмени з Майамі, яких називають "довіреними лейтенантами": Мордехая Корфа, Уріеля Лабера, і зятя Корфа Хаїма Шохета, який був керівником.

У ході експертизи, проведеної для найбільшого регулюючого органу України, аналітики виявили, що 95% корпоративного кредитування банку було надано "сторонам, пов'язаних з колишніми акціонерами та їх філіями".

Нью-йоркський адвокат бізнесменів з Майамі заявив, що звинувачення в позові "будуть розбиті як повністю сфабриковані, коли з'являться докази по цій справі". Адвокат представляв президента Трампа в розслідуванні Міністерства юстиції про втручання Росії у вибори 2016 року. "У наших клієнтів заслужена репутація чесністю за останні 20 з гаком років, і цей позов є не більш ніж фіктивною організованою політичною атакою на інвестора в бізнес наших клієнтів".

finbalance.com.ua

Валерія Гонтарєва, колишня очільниця Національного банку України сказала, що рівень шахрайства в Приватбанку був більше, ніж будь-який злочин, коли-небудь вчинений в українському банку. "Ми назвали це всесвітов, який розширюється", - сказала Гонтарєва.

Катерина Рожкова сказала BuzzFeed News, що, коли втрати були вперше виявлені, "ми були просто приголомшені та не знали, що нам з цим робити".

За великим рахунком, в Україні виникає питання, чи дозволить Зеленський Національному антикорупційному бюро співпрацювати з ФБР і провести власне розслідування та чи видасть Україна Коломойського, якщо йому пред'являть звинувачення в США, сказав Роман Гройсман, колишній прокурор Флориди, який колись жив в Україні.

Читайте також: Уряд розділив Мінветеранів і Міністерство з питань тимчасово окупованих територій

"Чи збирається [президент Зеленський] тиснути на Національне антикорупційне бюро та генеральну прокурорку, щоб перешкодити можливості екстрадиції - ось в чому запитання", - сказав Гройсман. "Або чи збирається він залишатися нейтральним і дозволити їм робити свою роботу? Це найкраще, що він міг би зробити".

Він сказав, що НАБУ створено на прохання МВФ з допомогою США і Європейського Союзу для розслідування корупції в Україні.

"Коли нарешті буде дозволено діяти в якості незалежного слідчого органу і робити те, що він повинен був робити, без надмірного політичного втручання, тоді, можливо, це сигнал. Якщо ні, то це буде те ж саме, що ми бачимо завжди", - сказав він.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі