"Закон викликав подальшу ерозію атмосфери співпраці між владою та громадськістю, посилив лінії розлому всередині політичного класу і суспільства. До того ж, вперше з часів Майдану виникла реальна небезпека деградації демократичного образу України у світі",– сказано в заяві, опублікованій на офіційному сайті фонду у п'ятницю, 31 березня.
У Фонді Сороса вказали на неадекватність вимоги подавати електронні декларації громадськими активістами, які не мають доступу до державного та місцевих бюджетів, нарівні з держслужбовцями. Крім того, у заяві висловлено побоювання, що вимога заповнення декларацій контрагентами громадських організацій може паралізувати роботу останніх.
У цьому зв'язку Україна ризикує втратити частину допомоги від міжнародних організацій.
"Перегляд планів допомоги Україні з боку міжнародних донорських структур, що підтримують антикорупційні зусилля в Україні, є неминучим і вже почався", – попередили у фонді.
У той же час, представники "Відродження" готові увійти до складу робочої групи, яка повинна переглянути внесені в антикорупційне законодавство зміни.
"Ми готові йти назустріч готовності президента до співпраці", – зазначили у фонді.
Нагадаємо, 27 березня, президент України Петро Порошенкопідписав закон, що звільняє військовослужбовців рядового і молодшого командного складу від подачі е-декларацій, яким також водитися обов'язкове декларування для представників антикорупційних громадських організацій.
У той же час, під час зустрічі з громадськими активістами президент ініціював створення спільної робочої групи за участю членів громадських організацій, народних депутатів і представників Адміністрації президента з метою розробки погоджених змін у цей закон в частині, що стосується обов'язку заповнювати електронні декларації представниками громадських організацій.
Нагадаємо, що 23 березня Верховна Рада внесла зміни до ст. 3 закону "Про запобігання корупції". Президентський законопроект підтримали 268 народних депутатів.
Спочатку законопроект був направлений на звільнення солдатів і молодших офіцерів від подачі е-декларацій. Проте в ході розгляду у другому читанні до законопроекту були внесені суттєві правки.
Зокрема, закон зобов'язує подавати е-декларації представників антикорупційних організацій. Зміни антикорупційного законодавства жорстко розкритикували офіційні представники США, ЄС, посли країн "Великої сімки" та міжнародні організації.