Верховна Рада докладе зусиль, аби ухвалити законопроєкт про деолігархізацію до кінця поточної сесії парламенту, яка закінчується у липні, заявив перший віцеспікер Руслан Стефанчук. Однак, за його словами, це залежить від кількості правок, поданих до другого читання документа.
“Ми докладемо всіх зусиль для того, щоб, як мінімум, у першому читанні ухвалили цей законопроєкт. А якщо нам це вдасться, і він не буде заспамлений великою кількістю поправок, то будемо намагатися ухвалити його до завершення цієї сесії”, процитували Стефанчука у пресслужбі парламенту.
Він нагадав, що законопроєкт пропонує позбавити олігархів від впливу на політику та медіапростір та змусити їх діяти відповідно до правил антитрастового ринку.
Нагадаємо, 2 червня, президент Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради проєкт закону №5599 “Про запобігання загрозам національній безпеки, пов'язаних з надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)”.
Щоб отримати статус олігарха, громадянин України має відповідати трьом з чотирьох критеріїв: брати участь в політичному житті країни; мати значний вплив на ЗМІ; бути кінцевим бенефіціаром монополії; мати підтверджену вартість активів 2 млрд 270 млн гривень і більше.
15 червня депутати з партій “Голос”, “Батьківщина” та “Європейська солідарність” внесли до Ради альтернативний законопроєкт про деолігархізацію.
Зазначимо, що з першим президентським законопроєктом ZN.UA ознайомило читачів 27 травня, в статті Юлії Самаєвої “Законопроєкт “Про олігархів”: основні положення vs головні очікування”. Вранці 3 червня текст законопроєкту з'явився на сайті парламенту, в ньому частково враховані рекомендації західних партнерів України та ZN.UA, які прочитали попередній варіант законопроєкту й висловили свої зауваження.
Водночас Євгеній Редзюк у своїй статті для ZN.UA зазначив, що держава має зосередитися на допомозі малому бізнесу, а не монополіям. Державна підтримка (податкові канікули, субсидії, відшкодування тощо) мають отримувати найбільше представники малого бізнесу, в менш значній мірі середній бізнес і суттєво обмежену допомогу великі підприємства. Таким чином в Україні буде формуватися більш активно конкурентне середовище і обмежуватись олігархічно-монопольні структури.
Докладніше по проблемі у статті кандидата економічних наук Євгенія Редзюка “Деолігархізація України — місія можлива?”