У Раді стало більше жінок, гендерну квоту виконали дві політсили – аналітикиня

ZN.UA Ексклюзив Інфографіка
Поділитися
У Раді стало більше жінок, гендерну квоту виконали дві політсили – аналітикиня
У парламенті й уряді жінкам пропонують займатись освітою й охороною здоров'я, «не підпускаючи» до податкової або правоохоронної сфер.

У Верховній Раді першого скликання було лише 2% жінок, а зараз в парламенті їх 21%. Українське законодавство змінюється в бік збільшення кількість жінок в політиці, місцеві вибори 2020 року відбулися за новим виборчим законодавством, яке передбачало обов'язкову гендерну квоту.

Найбільше представництво жінок в дев'ятому скликанні Ради в партіях «Голос» і «Європейська солідарність», за що ці партії отримують додаткове фінансування за гендерною квотою в розмірі 88,6 млн грн, пише аналітикиня «Руху ЧЕСНО» Наталія Патрікєєва.

У фракції «Голос» з 20 депутатів дев'ять жінок, тобто 45%. У цій фракції найбільше дотримуються гендерної рівності. У фракції ЄС вісім жінок з 27 депутатів, це 30%. У президії і політичній раді партії 30% жінок.

Рух ЧЕСНО

«У політиці дійсно стало більше жінок, але вони часто досі сконцентровані в декількох комітетах, залишається стереотип щодо певних напрямків роботи», - пише авторка.

Традиційно найбільше жінок в комітетах з питань освіти або медицини. Але в попередньому скликанні в правоохоронному комітеті не було жодної жінки, зараз – дві.

За словами депутатки «євросолідарності» Марії Іонової, минулого скликання жінок в парламенті було менше, але вони частіше очолювали комітети та обіймали високі посади в уряді.

У восьмому скликанні ВР жінки очолювали сім комітетів: із закордонних справ, з питань науки і освіти, охорони здоров'я, податкової та митної політики, свободи слова та інформаційної політики та з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення.

Зараз в Раді працюють 23 комітети і тільки три з них очолюють жінки: з питань антикорупційної політики, інтеграції України в ЄС, соціальної політики і захисту прав ветеранів.

Депутатка Марина Бардіна («Слуга народу») визнає, що «просування жінок на керівників комітетів ще треба активізувати в парламенті». У фракції 55 народних депутаток, це 23% від загальної кількості. Серед членів політради партії 15 жінок і 39 чоловіків, тобто співвідношення 28% до 72%.

«У нас багато депутаток, які могли б очолювати комітети. Так, депутатки самі могли обирати комітети, де працюватимуть, але водночас просування жінок на керівників комітетів нам ще треба активізувати в парламенті », - стверджує Бардіна.

Погоджується з тим, що питання доступу жінок до керівних посад ВР досі залишається проблемним, і представник «Батьківщини» Олена Шкрум.

«Мене менше турбують комітети, тому що жінки в парламенті дуже активні, а ось на урядовому рівні мало жінок, є ця історія, що жінка в уряді має займатися охороною здоров'я або соціальними питаннями, але точно не фінансами, не бути міністром економіки, і цю історію треба прибирати», - вважає депутатка.

Хоча партію «Батьківщина» і очолює жінка, в самій політичній силі в парламенті гендерної рівності не дотрималися.

Серед заступників голови партії немає жодної жінки і тільки вісім жінок з 50 учасників політичної ради партії. У президії політичної ради партії дві жінки з 16 учасників. У фракції в ВР чотири жінки з 26 депутатів (15%).

У фракції партії ОПЗЖ лише 44 депутати, з них п'ять жінок (11%). Серед керівників партії немає жодної жінки. У депутатській групі «За майбутнє» з 22 депутатів лише дві жінки, у групі «Довіра» з 20 членів одна жінка.

У Верховній Раді України першого скликання було лише 2% жінок, а зараз в парламенті їх 21%. Безумовно, кількість значно зросла, але чи достатньо цього, і що парламентські партії роблять для розвитку участі жінок в політиці? Читайте в статті Наталії Патрікєєвої «Парламентські партії: хто і як розвиває жіноче лідерство?» у ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі