У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №5247 “Про внесення зміни до статті 9-2 Закону України "Про лікарські засоби" щодо державної реєстрації вакцин або інших медичних імунобіологічних препаратів під зобов'язання”. Документ пропонує звільнити виробників вакцин/власників реєстраційних посвідчень від відповідальності за певні ризики, що можуть виникнути внаслідок застосування цих препаратів.
“Для забезпечення можливості виконання даної вимоги отримання Україною вакцини в межах механізму COVAX розроблено проєкт акта”, - йдеться у пояснювальній записці.
Так, законопроєкт пропонує доповнити статтю 9 Закону України “Про лікарські засоби» частиною 6 такого змісту: “Після державної реєстрації вакцин або інших медичних імунобіологічних препаратів для специфічної профілактики коронавірусної хвороби (COVID-19) під зобов’язання для екстреного медичного застосування центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я за рішенням Кабінету Міністрів України має право брати зобов’язання від імені України, пов’язані із застосуванням вакцин або інших медичних імунобіологічних препаратів для специфічної профілактики коронавірусної хвороби (COVID-19), державна реєстрація яких здійснена відповідно до вимог цієї статті, у тому числі щодо відмови від суверенного імунітету в можливих спорах щодо таких зобов’язань, а також звільнення від цивільної відповідальності виробника та/або власника реєстраційного посвідчення, включаючи їх працівників, медичних працівників, які залучені до здійснення заходів пов’язаних із вакцинацією, за будь-які наслідки, спричинені застосуванням таких вакцин або інших медичних імунобіологічних препаратів для специфічної профілактики коронавірусної хвороби (COVID-19)”.
З тексту законопроєкту випливає, що відповідальність за будь-які наслідки, пов’язані з вакцинацією, бере на себе Міністерство охорони здоров’я. Однак механізм такої відповідальності наразі не прописаний. При цьому будь-які побічні реакції мають десь фіксуватися. А будь-який інцидент ставить питання контролю якості на території країни: річ у якості препарату чи була помилка під час його застосування? Чи був такий контроль проведений належним чином при реєстрації в Україні поки що трьох вакцин - Oxford/AstraZeneca (CoviShild), Pfizer/BioNTech (мРНК-вакцина Comirnaty) та Sinovac Biotech (CoronoVak)? Сказати важко.
Вакцинація в Україні почалася 24 лютого. Планувалося, що до кінця першого тижня Україна вийде на 10 тисяч щеплень в добу, проте вдалося вийти на показник в три тисячі щеплених. 9 березня міністр охорони здоров'я Максим Степанов заявив, що процес вакцинації від коронавірусу в країні йде не за планом.
За даними ZN.UA, термін придатності вакцини від коронавірусу закінчується 23 червня поточного року, і Україна може не встигнути використати всі дози вакцини, враховуючи нинішні темпи вакцинації.
Зазначимо, що в Україні зараз використовують препаратом Covishield (вакцина AstraZeneca, яку виготовляють в Індії). Вакцина AstraZeneca - це препарат для запобігання коронавірусної хвороби COVID-19 у людей у віці 18 років і старше.
У своїй статті для ZN.UA Алла Котляр писала про те, що Україна мала отримати вакцину раніше, ніж це сталося. Детальніше про це читайте в матеріалу "Золота гора" від Мінздоров'я".