Нормандський формат останнім часом зазнає критики як вичерпаний та неефективний для пошуку шляхів припинення війни в Донбасі. Також лунають пропозиції долучити до нього США, аби дати «норманді» новий імпульс.
Що можна зробити і чи можливо взагалі ще щось зробити в нормандському форматі, редакторка відділу міжнародної політики ZN.UA Тетяна Силіна запитала в представниці чинного учасника формату, пані посла Німеччини в Україні Анки Фельдгузен.
«Я вважаю, що нормандський формат і мінський майданчик Тристоронньої контактної групи (ТКГ) і далі можуть бути корисними, тому що це платформа для комунікацій. Ми бачимо це при вирішенні гуманітарних проблем в ТКГ», - наголошує співрозмовниця.
Дипломат погоджується: в нормандському форматі зараз дійсно прогресу немає. І причина цього, на її думку, – відсутність саме у Росії політичної волі досягти якихось домовленостей. Упоратися з цим дуже складно, вважає пані посол. Як і розширити нормандський формат без згоди РФ.
«Тут, в Україні майже кожного дня гинуть люди (на щастя останніми тижнями було трішечки краще, без щоденних втрат). (…) Ми зараз з іншими країнами, особливо з американцями, дуже тісно комунікуємо, обговорюємо, як вони можуть допомогти, щоб процес мирного врегулювання знов почав кудись рухатись», - додає Фельдгузен.
За її словами, ця комунікація підкреслює різницю між адміністраціями президентів США Дональда Трампа та Джо Байдена: «Це дійсно тісне спілкування, і це велика різниця між нинішньою американською адміністрацією і минулою».
На коментар журналістки про те, що варто було б застосувати до Росії якісь додаткові важелі впливу, форми тиску і нові санкції, співрозмовниця відповіла:
«До Європейського Союзу входить 27 країн, і ми маємо знайти консенсус. Водночас є інші країни, яким набагато простіше, вони мають можливості ввести такі санкції, і ви це бачили».
Докладніше про те, як знайти ефективні шляхи припинення війни в Донбасі, читайте в інтерв'ю Тетяни Силіної із пані послом Німеччини Анкою Фельдгузен «Усі бояться бути з Росією в прямій війні».