В Нідерландах збирають підписи на підтримку референдуму з приводу ратифікації угоди Трансатлантичного торговельно-інвестиційного партнерства (TTIP). Голосування може поставити під питання створення зони вільної торгівлі між ЄС і США.
Як повідомляє видання Euractiv, за петицію про референдум проголосувало вже 100 тисяч громадян, з необхідних для проведення референдуму трьохсот тисяч.
Ініціатор петиції – опозиційна Соціалістична партія Нідерландів, яка отримала на виборах 2012 року 15 з 150 місць в парламенті. Представник партії Яспер ванн Дійк заявив, що імпульсом, що вдихнув нове життя в багатомісячну кампанію за проведення референдуму з приводу TTIP, став референдум про асоціацію України з ЄС.
"Ми хочемо, щоб це сталося. Ми виступаємо за проведення референдуму з ТТІР", - заявив він.
Разом з тим, референдум не може відбутися доти, поки угоду між ЄС і США не буде фіналізовано. У даний момент сторони активно працюють по даному питанню, маючи намір досягти згоди до закінчення президентського терміну Барака Обами в січні 2017 року.
Як і у випадку з питанням про асоціацію України з ЄС, референдум в Нідерландах може серйозно ускладнити ратифікацію відповідної угоди.
Референдум в Нідерландах з питання про ратифікацію угоди України з ЄС, що відбувся 6 квітня, завершився перемогою євроскептиків. Згідно з останніми даними екзит-полу, ратифікацію угоди про асоціацію Україна-ЄС підтримали 38,1% голландців, які проголосували на референдумі 6 квітня. Явка перевищила 32%.
Після оголошення результата екзит-полу прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте заявив про неможливість продовжувати ратифікацію асоціації.
Незважаючи на це, президент України Петро Порошенко підкреслив, що результати референдуму в Нідерландах не стануть перешкодою на шляху євроінтеграції України, оскільки згідно з Конституцією і законодавством Нідерландів, голосування має виключно консультативний характер.
Тим часом стало відомо, що Єврокомісія може розглянути питання введення безвізового режиму з Україною вже 14 квітня. Згідно з інформацією ЗМІ, це питання буде поставлено на голосування, незважаючи на результати референдуму з питання про асоціацію України з ЄС.