Як йдеться у повідомленні прес-служби НАБУ, поширеному увечері в п'ятницю, 30 вересня, діюче законодавство чітко визначає коло злочинів, розслідуванням яких має займатися Антикорупційне бюро. Якщо ж дані злочини виявлені іншими правоохоронними органами, вони, згідно зі ст. 216 КК, повинні передати матеріали про нього в НАБУ.
Якщо ж пропозицію генпрокурора Юрія Луценка буде реалізовано, то оперативні підрозділи ГПУ, Нацполіції, Державної фіскальної служби, СБУ зможуть направляти матеріали про задокументованих злочини, які перебувають у підслідності НАБУ, на свій розсуд в залежності від своїх відносин з тими чи іншими слідчими підрозділами.
"Це призведе до того, що правоохоронні органи замість того, щоб робити свою справу, реєструватимуть кримінальні провадження стосовно міністрів і губернаторів задля піару", – припустив директор НАБУ Артем Ситник.
Голова Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький також висловив подібні побоювання.
"Спроба зміни правил, які діють десятиліттями у цивілізованих країнах, – це спроба створити можливість діяти не в рамках закону, а на власний розсуд в залежності від досягнутих "усних" процесуальних домовленостей з окремими слідчими підрозділами, що спровокує хаос", – написав прокурор на своїй сторінці в Facebook в п'ятницю ввечері.
Холодницький підкреслив, що для ефективної роботи правоохоронних органів необхідно не змінювати законодавство, а виконувати його діючі норми.
Нагадаємо, 28 вересня генпрокурор Юрій Луценко запропонував надати главі ГПУ право вирішувати, які справи буде розслідувати НАБУ, а які – інші правоохоронні органи.
Раніше глава Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що Генпрокуратура готується до проштовхування у Верховну Раду законопроекту №5097, який усуне обмеження для генпрокурора одноосібно визначати підслідність кримінальних справах НАБУ-ГПУ.
"Зараз суперечку про підслідність у кримінальному провадженні, яке може ставитися до підслідності НАБУ, вирішує генпрокурор та його заступник (антикорупційний - ред.). Законопроект №5097 забере можливість у Назара Холодницкого (голова САП - ред.) визначати підслідність по таких справах і дозволить це робити генпрокурору одноосібно", – зазначив він.
Шабунін при цьому уточнив, що обмеження торкнеться не тільки САП-НАБУ, але і МВС з СБУ.