Нещодавно прийнятий, але не введений в дію закон про особливий порядок місцевого самоврядування на окремих територіях Донбасу суперечить Конституції. КУ передбачає тільки особливості реалізації повноважень місцевої влади у Криму та особливості самоврядування у Києві і Севастополі.
Як пише в статті на DT.UA Сергій Рахманін, в проекті конституційних змін, підготовлених Конституційною комісією, цю проблему пропонується врегулювати так: нова редакція 92-ї статті передбачає, що "особливості здійснення виконавчої влади в Києві, інших адміністративно-територіальних одиницях, особливості статусу яких встановлені законом, визначаються окремими законами України".
"Що це означає? Таке гнучке формулювання дозволяє надати додаткові повноваження будь-якому регіону (а не тільки територіям Донбасу), але не наділяє цими повноваженнями назавжди. Є закон - є і прописані в ньому спеціальні повноваження місцевої влади, і рівень впливу влади центральної. Немає закону - повертаємося до загальних правил. Те, що назви конкретних територій пропонують не вписувати безпосередньо у текст КУ, теоретично дозволяє не тільки розширити рамки самостійності, а й позбавляти цієї самостійності, коли нею зловживають. Немає згадки про Донбас і в новій редакції 140-ї статті (там особливості місцевого самоврядування, як і раніше, залізобетонно закріплені тільки за Києвом та Севастополем), зате згадується про форми здійснення місцевого самоврядування, "передбачені законом", - пише автор.
Рахманін звертає увагу на те, що проекті є і ще одна "симптоматична поправка". У чинній редакції 133-ї статті КУ міститься повний іменний перелік регіонів, які входять до складу України, - АРК, 24 області, Київ і Севастополь. У новій цього переліку немає, натомість - роз'яснення: "Автономна Республіка Крим, області є регіонами України".
"Прибічники такої зміни посилаються на європейську практику. Противники вважають, що відмова від деталізації скидається на демонстрацію слабкості держави. В умовах реальної загрози територіальній цілісності натяк на можливе перейменування або (тим більше) зменшення кількості регіонів має кепський вигляд", - вважає автор.
Докладніше читайте у статті Сергія Рахманіна Гарбуз на тортику у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".