Деякі з депутатів Європарламенту застерігають Єврокоміію від розблокування мільярдів євро для Угорщини, аргументуючи це тим, що прем’єр-міністр країни Віктор Орбан порушує демократичні норми. Про це повідомляє Reuters.
Передбачалось, що Європейська комісія наступного тижня схвалить виділення Угорщині коштів на суму до однієї десятої від орієнтовного ВВП країни у відповідь на кроки Будапешту щодо покращення ситуації із подоланням корупції та посиленням незалежності судової системи.
Раніше угорський лідер посилив обмеження на неурядові організації, засоби масової інформації, науковців і суддів, а також порушує права мігрантів і геїв.
Нещодавно єврокомісар з питань юстиції Дідьє Рейндерс повідомив, що упродовж останніх місяців у переговорах між Брюсселем і Будапештом «досягнуто прогресу».
Євродепутати із фракції соціалістів і демократів у Європейському парламенті, а також представники ліберальної партії Renew і Greens вважають, що зміни, до яких для поліпшення стосунків з ЄС вдався Орбан, аж ніяк не є достатніми для забезпечення здорової демократії в Угорщині.
«Угорський уряд не поважає верховенство права. Правильним рішенням було б погодити заморожування коштів», — заявив Ейдер Гардіазабаль Рубіал, член іспанської S&D.
Софія Велд, представниця Нідерландів, наголошує, що Орбан шантажує ЄС, блокуючи спільні рішення, які вимагають одностайності: від мінімального глобального корпоративного податку до запланованої підтримки Україні на допомогу в боротьбі з російською збройною агресією.
Даніель Фройнд, німецький зелений і колишній активіст Transparency International, впевнений, що гроші мають бути заморожен, адже це — єдина мова, яку розуміє Орбан.
Водночас, джерела Reuters в ЄС повідомляють, що попри заклики євродепутатів, Орбан все ж, ймовірно, отримає схвалення Єврокомісії на розблокування близько €7,2 мільярдів, призначених Угорщині на допомогу подолання наслідків пандемії COVID-19.
У жовтні ПАРЄ дійшла висновку, що питання верховенства права та демократії в Угорщині залишаються невирішеними і проголосувала за введення в країні процедури повного моніторингу.
У вересні в звіті Європарламенту було визнано, що Угорщина більше не може вважатися демократією, а європейські цінності в країні знаходяться під системною загрозою.
Через ці проблеми та значні корупційні ризики Європейська комісія рекомендувала призупинити виплати Угорщині за трьома операційними програмами в рамках ключового фонду ЄС.
У свою чергу, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що в такому разі його країна може отримувати гроші «з інших джерел».