21 жовтня на сайті Генеральної прокуратури України з'явилося повідомлення про створення спеціального Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах конфлікту. Основним його завданням буде забезпечувати національними правоохоронними органами - Національною поліцією, Службою безпеки України, Державним Бюро розслідувань - належні розслідування злочинів, скоєних під час конфлікту в Криму та на Донбасі.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Надія Волкова, голова Ukrainian Legal Advisory Group. І хоча, за її словами, це істотний крок на шляху до забезпечення процесів правосуддя, його недостатньо для того, аби ці процеси відбувались ефективно і врешті-решт приводили до необхідних результатів, а саме: щоб ті, хто, ймовірно, вчиняв воєнні злочини та злочини проти людяності, несли відповідальність відповідно не тільки до національного законодавства, а й до міжнародного.
"І саме тому Україна має ратифікувати Римський статут", - підкреслює автор.
На думку експертів, основні злочини проти України, в яких підозрюються керівництво РФ та його поплічники, - агресія і тероризм - не можуть бути розслідувані Міжнародним кримінальним судом (Гаазьким трибуналом). Зміст поняття "агресія" з'явилося в Статуті МКС лише в липні 2018 р., а згідно з його нормами, можуть бути розслідувані тільки акти агресії, вчинені після цієї дати. На злочини, пов'язані з тероризмом, повноваження Суду не поширюються в принципі, оскільки такого поняття в Статуті просто немає.
Докладніше про необхідність ратифікації Римського статуту читайте у статті Надії Волкової "Навіщо Україні Римський статут і Міжнародний кримінальний суд" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".