У Білому домі розпочалася зустріч Джо Байдена і Володимира Зеленського. Після заяв для преси зустріч продовжиться у розширеному форматі, а також тет-а-тет.
"На порядку денному – безпека, зокрема енергетична, оновлення стратегічного партнерства. Дякую президенту США за підтримку територіальної цілісності України та допомогу у протидії агресії РФ. Разом рухатимемося вперед шляхом інтеграції в ЄС і НАТО", - твітнув Зеленський після початку зустрічі.
Починаємо важливі переговори з @JoeBiden. На порядку денному – безпека, зокрема енергетична, оновлення стратегічного партнерства. Дякую @POTUS за підтримку територіальної цілісності ?? та допомогу у протидії агресії РФ. Разом рухатимемося вперед шляхом інтеграції в ЄС і @NATO.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) September 1, 2021
США як і раніше твердо прихильні суверенітету України перед обличчям російської агресії, заявив Байден в Овальному кабінеті.
Читаючи з папірця, що лежав в Байдена на колінах, президент США сказав, що буде обговорювати підтримку України в просуванні демократичних реформ.
“У період святкування 30-ї річниці незалежності України, партнерство між нашими країнами міцніше, ніж коли-небудь, і стане ще міцнішим. Україна та США мають спільні цінності. І ми непохитно віддані досягненню нашої довготермінової цілі щодо Європи, щоб вона була цілісною, вільною та мирною. США залишаються переконливими прихильниками суверенітету та територіальної цілісності України перед лице російської агресії. І наша підтримка євроатлантичного прагнення України залишається непохитною”, - сказав Байден.
Американський президент додав, що вони сьогодні обговорять як США можуть продовжувати підтримувати Україну у просуванні щодо демократичних реформ.
"Ми відновили роботу комісії з питань стратегічного партнерства між нашими країнами. Ми також надаємо новий пакет безпекової допомоги на суму 60 мільйонів доларів", - сказав Байден. "Ми також ведемо новий діалог з питання енергетики та клімату щодо надання допомоги Україні, в той час, як ми підтримуємо Україну щодо її кліматичних цілей".
“Я сподіваюся, що в мене буде можливість знову відвідати Україну”, - додав американський президент.
Зеленський подякував США за отримані понад 2 млн доз вакцини від COVID-19.
"Хочу подякувати, що відразу після нашої розмови телефоном, Сполучені Штати відправили в Україну понад два мільйони доз. Це для збереження життя українців. Це дуже важливо", - сказав український президент.
Зеленський передав президенту Байдену список незаконно утримуваних Росією українців на тимчасово окупованих територіях Донбасу та Криму.
"Ми сьогодні з ранку передали вашій команді, пане президенте, список полонених від України. Ми підготували цей список людей, які перебувають на тимчасово окупованих територіях Донбасу, Криму, Росії. Їх близько 450 осіб", - додав Зеленський.
Він також заявив про те, що Україна дуже стурбована "Північним потоком-2".
Редакторка відділу міжнародної політики ZN.UA Тетяна Силіна прогнозує, що візит Зеленського до Вашингтона не стане проривом у відносинах між США і Україною. Чого чекати, а чого не варто від переговорів – у статті Тетяни Силіної «Мертвий сезон: що Зеленський привезе від Байдена з Вашингтона» для читачів ZN. UA.
Своєю чергою колишній посол України у США Олег Шамшур вважає, що перед українською делегацією стоїть ще одне ключове для ефективності майбутньої двосторонньої взаємодії завдання: встановити довірливі стосунки між очільниками обох держав. Тут Володимир Зеленський не має права на помилку. Детальніше читайте у статті Олега Шамшура “Що таке «доктрина Байдена», і як не опинитися по той бік «огорожі»”.