Європейські політики - колишній президент Польщі Олександр Кваснєвський та ексголова Європарламенту Пет Кокс - в день суду над Петром Порошенком зробили спільну заяву, в якій застерегли владу України від політичних переслідувань.
Заява опублікована на сайті Кваснєвського. Зокрема, політики нагадали, що з травня 2012 року до листопада 2014 року, упродовж 18 місяців, вони разом працювали як моніторингова місії високого рівня, призначеної Європейським Парламентом з питань спірних кримінальних звинувачень щодо окремих політичних осіб в Україні.
«Ми на власні очі бачили і доповідали про політизовані правосуддя і систему судового переслідування; судову систему, яка надавала перевагу прокурорським звинуваченням над захистом, і в якій нормою вважалася не презумпція невинності, а винності. Ми надавали свої коментарі про вибірковість політично мотивованого правосуддя для одних, і співіснування цього явища з кліматом безкарності для інших. Це було погано для України в питанні її міжнародних позицій і становило загрозу для свободи і свобод громадян", - нагадали колишні співголови Моніторингової місії Європарламенту.
На їхню думку, постійна боротьба за серця і уми українського народу триває і надалі.
"Зовнішня російська пропаганда не вщухає, і вона часто посилюється потужними медіа інтересами в самій Україні. Громадська думка зросла до рівня очікування висновків серед ймовірних порушників високого рівня. Під це при нагоді підводяться шкідливі політичні коментарі. Маніпуляція судом громадської думки не є замінником верховенства права", - застерігають європейські політики.
Інформація, якою володіють політики, свідчить про "тривожний початок сповзання в демократичних стандартах, про крок назад, який може перерости в ревізію досягнень Майдану".
"Політична боротьба є скрізь, але вона відбувається під час виборів, а в парламенті - під час дебатів. Саме вони, а не суди, є аренами для боротьби політичних суперників. Наближення місцевих виборів тільки підсилює нашу стурбованість, коли ми спостерігаємо за тим, як з політичними опонентами розбираються через систему правосуддя, а не через виборчий бюлетень ", - підкреслюється в заяві Кокса-Кваснєвського.
На їхнє переконання, якщо такий курс буде переважати, то його першими жертвами стануть демократія і верховенство права в Україні. Саме вони є основними складовими загальних цінностей, на яких базуються прагнення України щодо інтеграції в ЄС і НАТО, попереджають політики.
Кокс і Кваснєвський стали спостерігачами від Європарламенту за судовими процесами над Тимошенко і почали роботу 11 червня 2012 року. Пізніше їх мандат був розширений.
Запобіжний захід Порошенко почали обирати 18 червня. Офіс генпрокурора збирався просити суд взяти п'ятого президента під варту з правом внесення 10 млн гривень застави. Однак потім запитуваний запобіжний захід пом'якшили до особистого зобов'язання.
Розглядає клопотання скандально відомий суддя Печерського суду Сергій Вовк. У 2012 році він засудив Юрія Луценка до чотирьох років позбавлення волі. ЄСПЛ визнав вирок політично вмотивованим.
У 2015 році Верховна Рада дала дозвіл на арешт Вовка за підозрою у винесенні завідомо неправосудного рішення, а Вища рада правосуддя відсторонила його від посади. Проте вже наступного року одіозний суддя повернувся до роботи в Печерському суді.