Колишній міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс висловив упевненість, що Росія всерйоз сприймає лише військову підтримку України її партнерами. В якості прикладу він навів дії Туреччини, що поставляє Україні озброєння, і США, що направили бойові кораблі в Чорне море.
«Відчутні аргументи на землі і на морі - єдина зрозуміла Кремлю мова, що сприяє деескалації», - написав литовський дипломат у Twitter увечері в понеділок, 12 квітня.
#Ukraine needs support by arms- what #Turkey is doing and visible signs of solidarity- what #US is doing by sending warships to the Black Sea. Tangible arguments on the ground and on the sea- the only understandable language for #Kremlin to force de-escalation. #StandWithUkraine
- Linas Linkevicius (@LinkeviciusL) April 12, 2021
Росія стягує війська до кордону з Україною під виглядом підготовки до навчань «Захід-2021». Одночасно з цим активізувалися російські контингенти в Білорусі, окупованому Криму, Придністров'ї та акваторії Чорного і Азовського морів. Головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак, виступаючи 30 березня в Верховній Раді, вказав на високу ймовірність російського вторгнення.
Українська військова розвідка повідомила про підготовку росіянами масштабних провокацій, загострення в зоні ООС, спроби розширення зони окупації в Донбасі з можливим вторгненням на інших ділянках.
Європейське командування Армії США привело війська в бойову готовність, посли держав НАТО провели надзвичайну сесію.
Офіційні спікери РФ почали погрожувати Україні «незворотними наслідками» і «початком кінця». Україна провела консультації зі США, Францією, Німеччиною, Туреччиною, Грецією та іншим країнами. Федеральний канцлер Німеччини Ангела Меркель у ході розмови з президентом Росії Володимиром Путіним закликала його до деескалації, але в Кремлі про це промовчали.
9 квітня відбулась серія телефонних розмов між держсекретарем США і керівниками МЗС України, Німеччини та Франції. Ентоні Блінкен закликав Німеччину і Францію активніше підтримувати Україну. А також запевнив, що ескалація агресії проти України призведе до серйозних наслідків для Росії.
Держави-члени ОБСЄ засудили дії Кремля. Керівники МЗС G7 закликали Росію припинити провокації на кордоні, а також відзначили стриманість України.