Світові ЗМІ про відставку Яценюка: новий уряд України чекає тиск з перших днів

Поділитися
Світові ЗМІ про відставку Яценюка: новий уряд України чекає тиск з перших днів Призначення Гройсмана новим прем'єром означатиме повну відповідальність Порошенка за реформи
Оглядачі пишуть, що Захід, швидше за все, позитивно поставиться до уряду Гройсмана, щойно він з'явиться, однак новий прем'єр може не бути налаштований на реформи.

Розчаровані і розлючені українці чекають призначення нового уряду України, який одразу ж опиниться під тиском, оскільки йому доведеться здобувати довіру громадян і партнерів на Заході.

Так коментує оголошення про відставку прем'єр-міністра Арсенія Яценюка американське видання Washington Post, додаючи, що головним претендентом на посаду голови уряду став спікер парламенту Володимир Гройсман. І якщо він сформує уряд, це також буде означати посилення впливу Петра Порошенка, оскільки Гройсман входить до партії президента.

Впродовж останніх кількох тижнів Україна перебувала в політичній кризі. Однак відставка Яценюка і домовленості про нову коаліцію дає шанс на вихід з неї. Але новому уряду буде одразу ж не легко. Йому доведеться сильно попрацювати, щоб відновити економіку, яка в 2015 році скоротилася на 10%, і переконати західних донорів розморозити виплату нового траншу в розмірі 10 мільярдів доларів. Водночас, на думку видання, Захід так боявся можливості дострокових виборів і нового політичного вибуху в Україні, що, швидше за все, він позитивно поставиться до такого вирішення кризи в Києві. Однак Гройсман, ставши новим прем'єром, негайно опиниться під серйозним тиском вимог щодо проведення реформ.

В свою чергу, експерт Atlantic Council Андерс Аслунд пише, що вихід з політичної кризи – це, безумовно, добре. Однак новий уряд навряд чи зможе розблокувати фінансову допомогу Заходу, яка була заморожена через політичну непевність.

Найбільше занепокоєння щодо уряду Гройсмана полягає в тому, що він, схоже, буде менш компетентним і налаштованим на реформи. Він, вірогідно, не зможе або не захоче виконувати умови МВФ для виплати нового траншу. Аслунд нагадує, що уряд Яценюка був готовий підняти ціни на газ на 70% для населення, як того вимагав фонд. Міністр енергетики Володимир Демчишин відмовився це зробити, а "він прихильний до Порошенка". Також Аслунд звертає увагу на те, що сам Гройсман також чинив опір проведенню податкової реформи, на чому наполягав МВФ. І це свідчить про те, що він навряд чи буде ефективно співпрацювати з цим важливим для України донором.

"Також кілька кандидатів на ключові посади в новому уряді підозрюються у фінансових махінаціях через зловживання посадовим становищем", - пише експерт.

На думку експерта, Порошенко завдяки Гройсману може взяти повний контроль над урядом в свої руки. Але це також підірве його владу. Підконтрольний уряд принесе йому перемогу в короткостроковій перспективі, але таким чином президент не зможе звинувачувати у всіх проблемах прем'єр-міністра, оскільки тепер вся відповідальність буде на ньому.

У свою чергу, оглядач EUObserver Ендрю Реттман звертає увагу на те, що відставка Яценюка сталася через кілька днів після того, як виборці на референдумі в Нідерландах сказали "ні" ратифікації угоди про асоціацію між Україною і ЄС.

Оглядач підкреслює, що ці дві події на пряму ніяк не пов'язані. Однак нідерландський референдум "підкинув дров у полум'я" політичного безладу в Києві. Опозиційні політики почали звинувачувати Порошенка і Яценюка в тому, нідерландці сказали "ні" українсько-європейській угоді.

Оглядач пише, що "Радикальна партія" Олега Ляшка, "Батьківщина" Юлії Тимошенко і "Опозиційних блок" використовують референдум в Нідерландах для того, щоб "розгойдати човен" і наблизити дострокові парламентські вибори в Україні, оскільки так вони можуть здобути більший вплив. Тож відставка Яценюка, якого не менше ніж Порошенка звинувачують у провалі голосувань у Нідерландах", може трохи пом'якшити політичну напругу.

В цей же час, видання Financial Times звертає увагу на те, що саме формування нового уряду на чолі з Володимиром Гройсманом вже стало непростим процесом. Тривалі закулісні торги щодо міністерських крісел, які ведуть табір президента Порошенка з іншими політичними силами, вказують на те, що не варто сподіватися на швидке формування нового уряду, який би взяв під контроль виснажену війною Україну.

Оглядач також зауважує, що не відомо, чи Кабмін на чолі з Гройсманом буде прихильним до проведення реформ і чи взагалі йому вдасться залучитися політичною підтримкою для нього.

"Якщо президент і парламент не підтримають радикальні реформи, тоді нічого не зміниться від того, що будуть змінені одні особи на інших", - прокоментував виданню член правління "Незалежної асоціації банків України" Роман Шпек.

Нагадаємо, що 10 квітня, прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк публічно заявив про намір подати у відставку 12 квітня. В цей же день президент Петро Порошенко повідомив, що він розраховує на створення коаліції і успішне голосування за кандидатуру Володимира Гройсмана на посаду прем'єра.

За інформацією джерел DT.UA, "Блок Петра Порошенка" і "Народний фронт" досягли попередньої домовленості щодо партійних квот в майбутньому уряді Володимира Гройсмана. За політичною силою Арсенія Яценюка закріплені міністерства внутрішніх справ, юстиції, освіти, інфраструктури, екології, а також молоді і спорту. Не виключено, що "Народному фронту" також довірять керівництво Міністерством культури. Інші міністерства за квотою БПП очолять ставленики президента Петра Порошенка.

16 лютого Верховна Рада не змогла прийняти резолюцію недовіри Кабінетові міністрів, яка має наслідком відставку всього уряду. Таким чином, парламент не зможе знову ставити питання про відставку Кабміну до наступної сесії, тобто до вересня. Тому єдиним варіантом залишалася добровільна відставка прем'єр-міністра Арсенія Яценюка.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі