Судова реформа Зеленського загрожує стабільності і незалежності системи – Венеціанська комісія

ZN.UA Ексклюзив Доповнено
Поділитися
Судова реформа Зеленського загрожує стабільності і незалежності системи – Венеціанська комісія Венеціанська комісія вважає, що зміни в судову систему загрожують її стабільності і незалежності © Радіо Свобода
Експерти вважають, що скорочення вдвічі кількості суддів Верховного суду України загрожує судовій системі.

Венеціанська комісія ухвалила сьогодні рішення про внесення змін в правову базу України щодо Верховного суду й органів судового управління, деякі з яких експерти назвали радикальними та такими, що викликають глибоку тривогу. Рішення є в розпорядженні DT.UA.

Стверджується, що Закон № 193, зокрема, передбачає нові правила, що стосуються структури і ролі Вищої ради правосуддя (ВРП), а також складу і статусу Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС); удвічі скорочує кількість суддів Верховного суду і вводить суворі дисциплінарні заходи відносно суддів і членів ВРП і ВККС.

"Венеціанська комісія вітає той факт, що два органи судового управління були зближені, і що відмовилися від проєкту по підпорядкування голів Верховного суду та Державної судової адміністрації, які діяли в період з 2013 по 2019 роки, Закону про очищення уряду (люстрації). Також слід звернути увагу на те, що парламентська більшість, ймовірно, відкрите для подальших змін у судовій системі, щоб усунути недоліки нового закону, який був прийнятий дуже швидко, без достатнього врахування думок всіх відповідних зацікавлених сторін", - йдеться в рішенні Венеціанської комісії.

Стабільність і незалежність судової системи нерозривно пов'язані. Твитнуть Поделиться

Венеціанська комісія нагадує, що "реформа процесу добору суддів та нового складу Верховного суду України була "помітним поліпшенням у порівнянні з системою, що існувала раніше". Усі судді Верховного суду були призначені нещодавно після всебічного процесу оцінки роботи та оцінки їх чесності".

Експерти вважають, що ініціюючи ще одну реформу після виборів, яка призведе до серйозних змін у складі Верховного суду, "направляє повідомлення як суддям, так і громадськості, що від волі відповідної більшості в парламенті залежить, чи будуть судді Верховного суду можуть залишатися на посаді, чи ні".

"Це очевидна загроза їх незалежності", - заявляє Венеціанська комісія.

Реформування Верховного суду може бути зроблено після того, як буде зменшене його величезне навантаження, у тому числі шляхом реформи судів першої та другої інстанції, що має стати ключовим напрямом реформи. Твитнуть Поделиться

Експерти вважають, що після розпуску ВККС 7 листопада 2019 року процедура призначення судів першої та другої інстанцій повністю припинилася.

"В цих судах необхідно терміново заповнити понад 2000 вакансій, деякі з яких взагалі не працюють через відсутність суддів", - вважають у Венеціанській комісії.

Венеціанська комісія заявляє, що терміново мають бути призначені нові судді, які пройшли процедуру переоцінки.

Положення про скорочення числа суддів Верховного суду до 100, щодо яких не було надано належного обґрунтування, фактично рівнозначно повторній перевірці. Експерти Венеціанської комісії закликають України скасувати цю норму.

"Перевірка всіх суддів Верховного суду, коли є сумніви у чесності деяких з них, явно не пропорційна. Крім того, скорочення числа суддів в даний час призведе до ще більшого відставання у розгляді справ і поставить під загрозу функціонування Верховного суду. Мета скорочення кількості суддів може бути досягнута на більш пізньому етапі, коли поточна навантаження буде очищена, і фільтри доступу стануть ефективними для нових справ", - відзначають експерти.

Скорочення числа суддів, ймовірно, може бути досягнуто шляхом природного скорочення (виходу на пенсію) чи добровільного переводу. Твитнуть Поделиться

Венеціанська комісія каже, що дисциплінарну процедуру слід спростити: апеляція на дисциплінарні рішення Вищої ради суддів повинна подаватися безпосередньо у Верховний суд, а не в нереформований Київський окружний адміністративний суд та апеляційний адміністративний суд.

"З іншого боку, деякі з термінів у дисциплінарному провадженні, скорочені Законом № 193, повинні бути відновлені", - резюмують експерти Венеціанської комісії.

16 жовтня Верховна Рада підтримала у другому читанні президентський законопроект №1008. При цьому депутати проігнорували заяви західних послів і генерального секретаря Ради Європи Марії Пейчинович-Бурич, які жорстко розкритикували окремі положення законопроєкту.

Дипломати вказали на безглуздість і неефективність скорочення з 200 до 100 суддів Верховного суду, розпуску діючого складу і повторного набору ВСУ. А також на необґрунтованість підпорядкування Вищої кваліфікаційної комісії суддів нереформированій Вищій ради правосуддя. Проєкт Зеленського також передбачає розпуск ВККС і скорочення її членів з 16 до 12. Рада Європи висловила готовність допомогти Україні в реформуванні судової системи.

4 листопада Зеленський підписав закон, незважаючи на критику Ради Європи та ЄС.

11 листопада в Києв прилетіли члени Венеціанської комісії, щоб дати оцінку судовій реформі Зеленського.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі