Окружний адміністративний суд міста Києва задовольнив позов Генеральної прокуратури про визнання протиправним та скасування доручення екс-прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко від 21 січня 2009 року, яким вона зобов'язала міністра палива та енергетики України та голову правління НАК «Нафтогаз України» прийняти на баланс компанії 11 мільярдів кубометрів газу, що не належав НАК.Про це у четвер, 21 жовтня, повідомили у прес-службі Генеральної прокуратури України.
Раніше повідомлялося, що Міжнародний арбітражний трибунал Стокгольма 8 червня 2010 зобов'язав НАК «Нафтогаз Україна» повернути «РосУкрЕнерго» 11 млрд куб. м газу, а також виплатити компанії встановлений контрактом штраф у товарній формі в розмірі 1,1 млрд куб. м газу. Глава Служби безпеки України Валерій Хорошковський повідомив про порушення справи за фактом нанесення збитків державі Україні у зв'язку з рішенням Стокгольмського арбітражу.
В даний час у даній справі заарештовано першого заступника голови НАК «Нафтогаз Україна» Ігоря Діденка, екс-голову Державної митної служби України Анатолія Макаренка та заступника начальника Енергетичної регіональної митниці України Тараса Шепітька. На території Росії затримано колишнього заступника головного бухгалтера НАК «Нафтогаз Україна» Марію Кушнір.
13 жовтня, у коментарі «ДТ» екс-прем'єр-міністр Юлія Тимошенко заявила, що позов, який Генеральна прокуратура подала до окружного адміністративного суду з вимогою визнати недійсними договори купівлі-продажу природного газу між НАК «Нафтогаз» і ВАТ «Газпром», є спробою легалізувати в Україні рішення Стокгольмського арбітражу про передачу компанії «РосУкрЕнерго» 12,1 млрд кубометрів суперечного газу.
У той же час, юридичні консультанти «ДТ» стверджують, що позов ГПУ - юридичний нонсенс, оскільки в цьому документі доручення прем'єр-міністра формально прирівняно до нормативно-правового акту, яким є лише постанови і розпорядження Кабміну.
За їх словами, перш ніж розглядати правомірність доручення екс-голови Кабміну Юлії Тимошенко окружний адміністративний суд повинен розглянути три контракти про поступку боргу та купівлі-продажу газу між «Нафтогазом» і «Газпромом».
При цьому, як відзначають експерти, у всіх контрактах, які були підписані між НАК і «Газпромом» у січні 2009 року, є пункт, в якому говориться про те, що розривання договорів можливе тільки в арбітражному суді Стокгольма (або іншої країни). Таким чином, жодний український суд не може прийняти це рішення.
На думку юристів, це означає, що окружний адміністративний суд, перш ніж розглядати правомірність доручення (на що він не має права), повинен вивчити дії сторін у трьох договорах - поступки боргу, а також купівлі і продажу газу «Нафтогазом» «Газпрому» і назад. Формально йдеться про суму 1,7 мільярда доларів на період початку 2009 року. Неформально - про те, вказують експерти «ДТ», що перед розглядом справи «РосУкрЕнерго» проти «Нафтогазу» про повернення суперечних 12,1 млрд куб м. Верховний суд має розглянути питання про правомірність рішень Шевченківського районного суду Києва та Апеляційного суду столиці про законність поступки «Газпромом» частини боргу РУЕ «Нафтогазу».
З точки зору експертів «ДТ» внесення Генпрокуратурою позову може означати лише одне: союзники РУЕ, передбачаючи подібні питання у Верховному суді України, свідомо намагаються заручитися хоча б формальною підтримкою українського адмінсуду. Нагадаємо, як раніше заявляв голова СБУ Валерій Хорошковський, мова йде про 39 мільярдів гривень.
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку