Обов'язковою умовою для проведення виборів в Донбасі є гарантування безпеки, для чого необхідно провести розведення сил та засобів сторін на лінії розмежування, заявила посол США в Україні Марі Йованович.
"Наша позиція чітка: спершу ви повинні мати безпеку, щоб провести вибори. Як інакше провести вибори, якщо немає гарантій безпеки. Як ми бачимо, домовленостей про режим припинення вогню, які мали б діяти останні два роки, не дотримуються. Останні домовленості щодо режиму тиші також порушуються. Тож важливо, щоб безпека була стабільною", – вказала дипломат в інтерв'ю "Радіо Свобода".
За словами посла США, повинна бути "впевненість" у тому, що розведення сил і засобів на трьох визначених ділянках на лінії зіткнення буде сталим.
"Це один із першочергових кроків, на мій погляд, як для населення, так і для всього політичного процесу – утвердити безпеку", – наголосила Йованович, зазначивши при цьому, що знає про те, що "це дуже дискусійне питання в Україні".
21 вересня у Мінську учасники Тристоронньої контактної групи підписали угоду про розведення сил і засобів біля трьох населених пунктів на лінії розмежування – Петрівському, Золотому та Станиці Луганській. За процесом відведення мають спостерігати представники СММ ОБСЄ. Однак вони регулярно заявляють про обмежений доступ до ділянок розведення сил в Донбасі.
Під час зустрічі лідерів "Нормандської четвірки" в ніч на 20 жовтня в Берліні сторони погодилися з безальтернативністю Мінських домовленостей і домовилися про спільну розробку "дорожньої карти". Крім того, лідери країн попередньо домовилися про продовження роботи з розведення військ ще на 4-х ділянках лінії зіткнення. Серед цих ділянок, зокрема, буде і окуповане Дебальцеве у Донецькій області.
Як пише Сергій Рахманін у своїй статті "Геймер і таймер" для DT.UA, питання про вибори в ОРДЛО з'явилося на порядку денному у вкрай несприятливий для України час.
"З одного боку, Порошенко не міг не поступитися натиску Меркель, з іншого - зараз йому важко буде зайти з цим Раду. Він буде як і раніше "петляти". Питання тільки в тому, чому він із завидною постійністю обмежує собі простір для "петляння", – резюмує він.