Вищий антикорупційний суд постановив, що справу заступника голови Офісу президента Олега Татарова мають повернути до Національного антикорупційного бюро, повідомила пресслужба НАБУ. Татаров фігурує у справі про махінації “Укрбуду” з житлом для нацгвардійців.
“Кримінальне провадження за підозрою заступника керівника Офісу Президента є виключною підслідністю НАБУ і САП, і має бути повернуте до Національного бюро для подальшого розслідування детективами. Це підтвердив Вищий антикорупційний суд. Йдеться про рішення від 13 січня 2021 року, яким зобов’язано Генпрокурора розглянути клопотання щодо необхідності передачі справи від СБУ назад до НАБУ”, - йдеться у повідомленні.
У рішенні ВАКС йдеться про те, що одним із фактів, який розслідується в рамках справи, є надання народним депутатом хабаря службовій особі. Тому правопорушення вчинене за ч.3 ст.369 Кримінального кодексу. Отже, згідно зі ст.216 КПК України, справу можуть розслідувати виключно детективи НАБУ.
Водночас передача справи до Служби безпеки може стати причиною того, що підозрюваний уникне відповідальності за правопорушення. Адже всі зібрані докази визнають недопустимими через здійснення розслідування неналежним органом.
“Обмежена підслідність передбачена для НАБУ і САП, визначена законодавцями як гарантія ефективного та неупередженого досудового розслідування корупційних злочинів, вчинених топ-посадовцями. Закон прямо забороняє передавати справи, в яких досліджуються злочини, підслідні Національному бюро, до інших органів досудового розслідування”, - зазначили в НАБУ.
Вказано, що директор НАБУ Артем Ситник разом з в.о керівника САП Максимом Грищуком звернувся до Офісу генпрокурора з постановою про витребування кримінального провадження у порядку ст.ст. 110, 216 КПК України та ст. 17 Закону України “Про Національне антикорупційне бюро України”. Також Ситник надіслав до ОГП постанову про необхідність доручення досудового розслідування у цій справі детективам НАБУ, з огляду на положення статті 216 КПК України. Однак, генеральний прокурор вказані рішення не виконує.
18 грудня НАБУ повідомило про те, що оголосило про підозру Татарову. При цьому у коментарі ZN.UA директор НАБУ Артем Ситник зазначив, що в Татарова немає адвокатського імунітету, тому й підозру щодо нього можна було підписувати. Раніше Татаров вів адвокатську практику, однак, зараз дія його свідоцтва призупинена. За словами Ситника, адвокатський імунітет поширюється на осіб поки вони безпосередньо є практикуючими адвокатами.
Однак, представників Національного антикорбюро не пустили в Офіс президента для того, щоб особисто вручити Татарову підозру. В ОПУ заявили, що прохання правоохоронців нібито було незаконним.
Слідство вважає, що Татаров причетний до дачі хабара за забезпечення видачі недостовірного письмового висновку судового експерта у справі про заволодіння 81 млн грн Нацгвардії. Зокрема, за хабар заступник директора експертно-криміналістичного центру занизив різницю між ринковою вартістю житлових комплексів в більш ніж 11 раз.
За словами Ситника, НАБУ хотіло просити для Татарова запобіжний захід у вигляді арешту з можливістю внесення застави. ЗМІ ж повідомили про те, що сума застави може дорівнювати 10 млн гривень. Однак Вищий антикорупційний суд задовольнив клопотання Офісу генпрокурора і не обирати запобіжний захід заступнику голови Офісу президента Олегу Татарову.
Пізніше журналісти повідомили про те, що справа про махінації з квартирами для нацгвардійців, у якій і фігурує Татаров, передали з НАБУ в СБУ.
28 грудня стало відомо, що НАБУ і САП повністю усунули від справи Татарова, коли призначили нових прокурорів з Офісу генпрокурора.
Головний експерт StateWatch Олександр Лємєнов зазначив, що схему щодо виведення з-під кримінальної відповідальності заступника голови Офісу президента Олега Татарова схвалили на найвищому рівні - на Банковій. За його словами, інакше передача справи заступника голови ОПУ з НАБУ до СБУ не відбулася б так швидко.
Детальніше про те, як правоохоронні органи виводять з-під кримінальної відповідальності потрібних осіб читайте у статті Олександра Лємєнова “Законники-схематозники: як вивести “потрібних людей” з-під відповідальності?”.