Справа заводу «Радикал»: у Кличка і в прокуратурі обмінялись звинуваченнями

Поділитися
Справа заводу «Радикал»: у Кличка і в прокуратурі обмінялись звинуваченнями
Концентрація шкідливих речовин на території заводу і у житловій зоні довкола нього значно перевищує граничні значення.

Концентрація небезпечних речовин на території заводу «Радикал» у Києві та довкола нього перевищує допустимі норми у десятки разів, повідомив заступник керівника Київської місцевої прокуратури №5 Антон Єфімов.

«Наразі рівень концентрації ртуті в атмосферному повітрі як на території заводу «Радикал», так і на прилеглих земельних ділянках – заміри проводилися в кількох точках – перевищує гранично допустимі норми в окремих місцях у 145 разів, а в ґрунті – до 35 разів», - цитує прокурора «Укрінформ».

Завод розташовується на 60 га столичної землі, шкідливими речовинами забруднено повітря і землю у радіусі 300 метрів навколо. У нього потрапляють ТРЦ, низка новобудов і станція метро.

За версією слідства, з 2014 року міжвідомча робоча група з розв’язання екологічних проблем заводу, яку очолює заступник голови КМДА Петро Пантелеєв, не займалася організацією робіт з демеркуризації території (у виробничому процесі використовувалася ртуть – ред.), внаслідок чого екології було завдано збитків на 40 млрд гривень.

Сьогодні Пантелєєву та ліквідатору ВАТ «Радикал» оголосили підозру за статтею 237 КК України – ухилення від проведення відновлювальних робіт на забрудненій території. Санкція статті передбачає покарання у вигляді п’яти років позбавлення або обмеження волі та ураження в правах.

У Київській міській держадміністрації інформацію заперечують і наголошують: «Заводі «Радикал» не є і ніколи не був у муніципальній власності, шкідливі відходи накопичилися у результаті недбальства власників». 

За версією посадовців, колишній власник кинув завод напризволяще у 1996 році, необхідні регламентні роботи не проводилися, залишки хімічних речовин не вивозилися. У 1998 році щодо екскерівників підприємства порушили кримінальну справу за шахрайство, а у 2000 році завод було визнано банкрутом, однак підприємство досі не ліквідоване.

У повідомлення на сайті КМДА наголошується, що міська влада вживала заходів для очищення території заводу. Зокрема, організувала вивезення 300 тонн шкідливих матеріалів, напрацювала проєкт захоронення відходів у зоні відчуження, запустила восени 2021 року програму з безпечної утилізації шкідливих відходів.

Міська влада зверталась до органів центральної влади (ліквідатора підприємства призначає держорган), та допомоги не отримувала. У 2020 році АМКУ заборонив Управлінню екології та природних ресурсів КМДА фінансувати заходи на території заводу.

«Ці та інші факти у справі заводу свідчать про те, що вручення підозри представнику КМДА є лише черговою спробою політичного тиску на міську владу. Адже саме державні органи заблокували спроби міста розробити проект утилізації відходів заводу та профінансувати його», - підсумовується у заяві.

Завод «Радикал» спорудили в 1951 році. Тут димів цех із виробництва каустичної соди, ДДТ – цю заборонену речовину під виглядом агрохімікатів продукували аж до 1989-го. Ще один «кит» хімзаводу – цех із виробництва хлору. Існувало тут і виробництво бертолетової солі (для вибухових пристроїв), соляної та сірчаної кислот.

У 2000 році завод визнали банкрутом. Після зупинки виробництва чимало токсичних речовин, зокрема радіоактивних, залишилися в ґрунті, на устаткуванні. Територія заводу – це 60 га столичної землі плюс цехи, зона підвищеної екологічної небезпеки. Докладніше про ліквідоване, але досі небезпечне підприємство читайте у статті Наталії Баландюк «Радикальний ризик».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі