Заступника голови Київської міської державної адміністрації та колишньому ліквідатору ВАТ «Радикал» підозрюють в ухиленні від проведення демеркуризації на території колишнього заводу, повідомляє Офіс генерального прокурора. Джерела ZN.UA у прокуратурі повідомили, що йдеться про Петра Пантелєєва.
За версією слідства, посадовець КМДА у 2014 року очолив міжвідомчу робочу групу з розв’язання екологічних проблем збанкрутілого ВАТ «Радикал»: підприємство виробляло хімічну продукцію для потреб оборони й енергетики, під час виробництва застосовувалася ртуть.
Також посадовець відповідав за цивільний захист та охорону навколишнього середовища. Підозрюваний ліквідатор мав відновити платоспроможність підприємства та провести заходи із демеркуризації його території та майна.
«Упродовж 2014-2021 років на території заводу «Радикал» не проведено жодного заходу, спрямованого на ліквідацію наслідків екологічного забруднення, а також демеркуризації цієї території. Загальний обсяг ртуті та ртутьвмісних речовин на цій території сягає близько 200 тисяч тонн», - йдеться у повідомленні.
Така бездіяльність завдала шкоди на понад 40 мільярдів гривень, наголошують прокурори.
Справу відкрили за статтею 237 КК України – ухилення від проведення на території, що зазнала забруднення небезпечними речовинами, відновлювальних заходів з ліквідації наслідків екологічного забруднення, що спричинило тяжкі наслідки.
Якщо провину доведуть, підозрюваним загрожуватиме обмеження або позбавлення волі на строк до п'яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Завод «Радикал» спорудили в 1951 році. Тут димів цех із виробництва каустичної соди, ДДТ – цю заборонену речовину під виглядом агрохімікатів продукували аж до 1989-го. Ще один «кит» хімзаводу – цех із виробництва хлору. Існувало тут і виробництво бертолетової солі (для вибухових пристроїв), соляної та сірчаної кислот.
У 2000 році завод визнали банкрутом. Після зупинки виробництва чимало токсичних речовин, зокрема радіоактивних, залишилися в ґрунті, на устаткуванні. Територія заводу – це 60 га столичної землі плюс цехи, зона підвищеної екологічної небезпеки. Докладніше про ліквідоване, але досі небезпечне підприємство читайте у статті Наталії Баландюк «Радикальний ризик».