"Спочатку контроль над кордоном, потім вибори": що Зеленський розповів німецькому виданню Spiegel

Поділитися
Зеленський дав інтерв'ю перед нормандським самітом © president.gov.ua
Володимир Зеленський не забув поскаржитися на попередню владу і нагадати як звільнив політв'язнів.

За словами президента України Володимира Зеленського, він ніколи не почне війну в Донбасі, а місцеві вибори в ОРДЛО можливі тільки після виведення російсько-окупаційних військ. Про це він розповів в інтерв'ю німецькому виданню Spiegel. Президент також розповів про свої очікування від саміту у нормандському форматі, який відбудеться 9 грудня, та відповів на інші питання.

Очікування від саміту у нормандському форматі

Зеленський вважає, що попередні зустрічі в нормандському форматі були безрезультатними, адже учасники довгий час "говорили один одному одне і те ж". При цьому, за словами президента, Франція і Німеччина доклали багато зусиль для того, щоб лідери країн "нормандської четвірки" змогли зустрітися.

"Я думаю, це перемога, якщо люди можуть говорити замість того, щоб використовувати зброю", - заявив президент.

Зеленський підкреслив, що для нього пріоритетом є людські життя, і заявив, що розпочати вирішення ситуації необхідно з людей. За словами президента, на нормандському саміті він в першу чергу підніме питання "обміну полоненими з конкретними термінами". Глава Української держави висловив упевненість у тому, що Франція і Німеччина підтримають його. Однак, Зеленський не розуміє, чому РФ може відмовитися погоджувати обмін утримуваними особами. Президент також зазначив, що "бойовики в Донбасі підтверджують список ув'язнених, але у нас є різна інформація щодо їх числа".

Також Зеленський має намір вирішити в Парижі питання щодо встановлення перемир'я в Донбасі, яке бойовики постійно порушують, і проведення місцевих виборів на тимчасово окупованій території. В інтерв'ю президент заявив, що "перш, ніж проводити вибори, необхідно вивести всі незаконні збройні формування". За його словами, коли ці три питання вирішать, стане ясно, чи хоче Росія закінчити війну.

Глава держави також не виключив того, що під час нормандського саміту сторони обговорять транзит російського газу через Україну. Він зазначив, "що б не побажали обидві сторони, це питання жодним чином не повинно бути пов'язані з Донбасом".

За словами Зеленського, якщо під час саміту його залишать віч-на-віч з президентом РФ Володимиром Путіним, то він заявить про це публічно. На думку українського президента, "європейські політики повинні і будуть допомагати нам".

Вибори в ОРДЛО і настрій мешканців окупованих територій

Зеленський заявив, що проведення місцевих виборів в ОРДЛО можливо лише в рамках українського законодавства, яке виключає присутність бойовиків в Донбасі. При цьому всім українським партіям необхідно дати можливість брати участь у виборах. На них також повинні бути присутніми спостерігачі, журналісти, представники ОБСЄ та Центральної виборчої комісії України.

Питання про повний контроль над українсько-російським кордоном Зеленський назвав найскладнішим. За його словами, суперечливість питання полягає в тому, що Мінські угоди передбачають відновлення контролю над кордоном після виборів, а позиція українців протилежна – спочатку контроль, потім вибори.

У той же час Зеленський заявив, що "ні в якому разі не почне війну в Донбасі". Президент поскаржився, що попередня влада продовжує впливати на українців, які "гуляють вулицями, кажучи: давай, ми відбираємо Донбас!".

При цьому Зеленський запропонував проросійським жителям ОРДЛО, переїхати на територію РФ.

"Зараз опитування говорять, що більшість людей хочуть жити в Росії. Це неправда. Я вірю і знаю, що є люди, які за Україну. Тоді є втрачені [громадяни]. І нарешті, є ті, хто за Росію. Ті, хто за Росію, можуть виїхати, Росія зараз роздає нелегальні російські паспорти. Кожна людина має право вибирати, де він хоче жити", - сказав Зеленський, у відповідь на питання про підтримку на території, яку окупували підтримувані Росією збройні угруповання "ЛДНР".

Зеленський про Путіна, Макрона і роль США

Зеленський нагадав, що три рази розмовляв з Путіним. За його словами, всі розмови з президентом країни-агресора нібито були продуктивними, "адже ми повернули наших моряків, заарештованих в Росії, а також політв'язнів". Крім того, Зеленський і Путін нібито говорили про енергетичну безпеку в Європі.

У той же час Володимир Зеленський заявив, що позиції України захищав і колишній спецпредставник США Курт Волкер. Відповідаючи на питання про те, як він бачить роль США після відставки Волкера, Зеленський відповів, що "я не хочу, щоб Україна була фігурою на шахівниці великих держав, щоб нас можна було підштовхнути, просунути вперед або продати". Президент також хоче, щоб "США зрозуміли: тепер це інша країна (не коррумпированая – ред.), ми зовсім інші люди. Звичайно, влада давно корумпована, але ми з цим боремося".

Однак Зеленський не хоче в цьому переконувати президента США Дональда Трампа. За словами президента, "він повинен просто прийти сюди і подивитися, як ми живемо". Зеленський додав, що Трамп почув його.

Крім того, він прокоментував ситуацію з затримкою військової допомоги від США та вимогами до України від глави Білого дому почати розслідування щодо справи Burisma. За словами Зеленського, він не обговорював ці питання під час телефонної розмови з Трампом, який став причиною для розслідування у справі імпічменту американського президента. Зеленський заявив, що США не слід блокувати будь-яку допомогу Україні.

Під час інтерв'ю президент також висловив свою позицію щодо того, що глава Франції Еммануель Макрон застеріг Європу від бачення спільного ворога в особі Росії.

"Я не можу коментувати НАТО, ми не член альянсу. Я розповів йому про українську позицію, і він заявив, що, звичайно, ми підтримуємо територіальну цілісність і суверенітет України. Лідери Європи гарантували мені, що політика санкцій залишиться до тих пір, поки ми не повернемо всі свої втрачені території", - зауважив Зеленський.

Як повідомлялося, Київ, Берлін, Париж і Москва підтвердили участь лідерів чотирьох держав на "нормандському" саміті 9 грудня в столиці Франції. За даними Le Figaro, метою саміту є "відкриття нової послідовності імплементації Мінських домовленостей".

Детальніше про перспективи, побоюваннях, питання та можливі теми майбутнього нормандського саміту читайте в матеріалі Тетяни Силіної "Paris-матч: грають вони... Виграє хто?" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі