Спір Москви та Києва в рамках СОТ може підірвати міжнародну систему торгового права – оглядач

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Спір Москви та Києва в рамках СОТ може підірвати міжнародну систему торгового права – оглядач Росія пішла ва-банк і подала до СОТ комплексний позов проти України © Економічні звістки
За усю історію СОТ питання санкцій ніколи ще не було предметом звернення до цієї міжнародної організації.

Ініційована Росією в рамках СОТ справа DS525 "Україна - заходи, що стосуються торгівлі товарами та послугами" може підірвати всю нинішню міжнародну систему торгового права. Про це у своїй статті для DT.UA пише оглядач Володимир Кравченко.

Автор повідомляє, що українсько-російські консультації щодо поданого Росією позову повинні відбутися 19 липня в Женеві. Москва заперечує більше десяти законодавчих і нормативних актів, прийнятих протягом останніх трьох років українським президентом, урядом, парламентом, міністерствами та РНБОУ щодо Росії (йдеться, зокрема, про заборону ввезення до України російських товарів, ембарго на російські фільми і телепрограми, тощо).

Кравченко вказує, що тактика українського захисту рішення щодо санкцій проти Росії грунтується на статті XXI "Винятки з міркувань безпеки" Генеральної угоди щодо тарифів і товарів (ГАТТ), а також на аналогічній за змістом статті XIV-bis Генеральної угоди щодо торгівлі послугами (ГАТС).

Стаття XXI ГАТТ, зокрема, дозволяє застосувати торговельні обмежувальні заходи у вигляді винятку і надає країнам право самостійно вживати будь-яких заходів, які вони вважатимуть за потрібне для захисту інтересів своєї безпеки.

Автор підкреслює, що наслідки цієї справи виходять далеко за рамки відносин України і Росії.

"Росія пішла ва-банк і в травні подала до СОТ комплексний позов проти України щодо всіх санкцій, запроваджених Києвом проти Москви починаючи з 2014-го по травень 2017 р. Досі в історії СОТ питання санкцій ніколи ще не було предметом звернення до цієї міжнародної організації, а стаття XXI ГАТТ раніше не зазнавала офіційного тлумачення. Було неписане правило: санкції - політична проблема, а не питання протекціонізму, коли влада захищає місцевого товаровиробника", - йдеться в статті.

За словами автора, саме тому країни, що потрапили під російські контрсанкції, не зверталися до СОТ.

"Та й РФ до травня 2017 р. не подавала такого позову в рамках Світової організації торгівлі проти США і ЄС. Але, як зазначають опитані нами юристи-міжнародники, позов, поданий Росією проти України, може підірвати нинішню міжнародну систему торговельного права", - вказує він.

Кравченко зазначає, що якщо Україна програє справу DS525, то вердикт СОТ негативно вплине на політику держав, які ввели санкції проти Росії, та інших країн. Однак, якщо виграє - то прокладе "чорний вхід" до обмежувальних заходів: існує ризик, що держави будуть зловживати статтею XXI ГАТТ, прикриваючи нею свою протекціоністську політику.

"Тому справа DS525 і турбує ЄС, США та інші держави. І під час зустрічей, що відбулися в контексті саміту Україна-ЄС, свій інтерес до позиції Києва у цій справі висловив ряд представників Євросоюзу", - йдеться в статті.

На думку оглядача – мета Москви – "підвищення ставок у грі", а позов проти України - засіб для тестування готовності ЄС та США натиснути на Київ і вплинути на політику санкцій.

Кравченко наголошує, що на кону стоїть саме існування політики санкцій проти РФ, проте в уряді не усвідомлюють масштабів і значення розгляду.

"Судячи з підготовки МЕРТ до консультацій, там не сповна усвідомлюють те, яке значення має справа DS525. До цього спору в Мінекономіки, схоже, ставляться так, ніби це звичайна справа про антидемпінг. Однак оскільки справа може справити серйозний ефект на всю політику санкцій, це питання слід напрацьовувати не на технічному рівні, а на політичному, з визначенням чітких директив, у яких ураховуються всі аспекти спору", - підсумовує він.

Детальніше про торговий спір України і Росії в рамках СОТ читайте в статті Володимира Кравченка "Чорний вхід" до санкцій" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі