Члену парламентської фракції проросійської «Опозиційною платформи - За життя» Тарасу Козаку, проти якого введені санкції РНБО, вдалося в 2020 році подвоїти свої грошові активи, повідомляють «Схеми». Журналісти проекту проаналізували декларації народного депутата за 2019 і 2020 рік і звернули увагу на те, що він знову не задекларував свою фактичну дружину Наталію Лавренюк.
Згідно з підрахунками журналістів, грошові активи Козака в 2019 році складали понад 8 млн євро (8 239 177 євро), а в 2020-м - перевищили 17 млн євро (17 254 98 євро). Доходи депутата теж зросли і склали майже 11 млн євро (10 951 334 євро) в 2020-му проти 8 млн (8 243 463 євро) в 2019 році. Розрахунки проводилися з урахуванням актуального курсу валют.
У розділі «Інформація про членів сім'ї», як і в попередні роки, декларант не вказав Наталію Лавренюк. Тарас Козак і Наталія Лавренюк не одружені, але, за даними «Схем», перебувають у фактичному шлюбі: разом подорожують, відвідують свята, ділять побут і виховують спільну дитину.
Схеми також «встановили», що у Лавренюк є як українське, так і російське громадянство, квартира в Москві за 13 млн доларів, численне майно в Україні, а також спільний з дружиною Віктора Медведчука Оксаною Марченко бізнес у Росії.
За даними міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів OCCRP, в 2014 році Марченко і Лавренюк за заниженою ціною купили Новошахтинський нафтопереробний завод у Ростовській області РФ. З 2014 року дружини Медведчука і Козака отримали понад 100 млн дивідендів від цього підприємства, яке, за словами секретаря РНБО Олексія Данілова, постачає паливо бойовикам «ДНР» і «ЛНР». Саме це стало підставою для введення санкцій проти Марченко і Лавренюк. Менеджмент заводу причетність до фінансування терористичних угруповань заперечує.
2 лютого президент Володимир Зеленський своїм указом ввів у дію рішення РНБО про накладення п'ятирічних санкцій на телеканали ZiK, NewsOne, «112 Україна» та їх формального власника - члена парламентської фракції «ОПЗЖ» Тараса Козака. Під санкціями також опинилися літаки Козака і Віктора Медведчука, на які вони регулярно літали в Москву в обхід заборони на пряме авіасполучення з РФ.
Санкції передбачають блокування активів, економічної і фінансової діяльності, анулювання ліцензій.
Підставою для санкцій стала причетність компаній Козака до закупівель вугілля в ОРДЛО, що розцінюється як фінансування тероризму.
19 лютого РНБО ввела санкції проти 19 компаній, п'яти росіян і трьох громадян України: Віктора Медведчука і його дружини Оксани Марченко, а також Наталії Лавренюк - фактичної дружини Тараса Козака. Підставою для санкцій проти Марченко і Лавренюк стало те, що їм належить нафтопереробний завод у РФ, що постачає продукцію терористичним угрупованням «ДНР» і «ЛНР».
РНБО також ініціювала повернення державі ділянки газопроводу «Самара - Західний напрямок», який у 2017 році перейшов у власність Медведчука.
Віктор Медведчук заявив про політичний характер санкцій і оскаржив рішення РНБО у Верховному суді. Те саме зробив і Тарас Козак.