Сім'ї кума президента РФ Володимира Путіна, лідера ОПЗЖ Віктора Медведчука і його однопартійця Тараса Козака в перші дні окупації Криму за безцінь отримали під контроль частину великого нафтового бізнесу в Росії, який згодом приніс їм за 7 років понад 100 мільйонів доларів дивідендів.
Про це говориться в розслідуванні програми "Схеми" і міжнародного проекту розслідування корупції та організованої злочинності "Російські гроші, українська політика"
Як зазначається, офіційні документи кіпрських компаній свідчать про те, що 27 лютого 2014 року - в день захоплення парламенту Криму "зеленими чоловічками" - сім'ї Медведчука і Козака стали співвласниками "Новошахтинського заводу нафтопродуктів" в Ростовській області РФ, отримавши 42% підприємства за 40 тисяч доларів.
Крім того, вони отримали під контроль 60% фірми "НЗНП Трейд", яка на той момент вже мала ліцензію на розробку Гавріківского нафтового родовища в Росії, запаси якого оцінюються в майже 137 мільйонів тонн нафти. Медеведчук і Козак заплатили за це 1000 доларів
І "Новошахтинський завод нафтопродуктів", і "НЗНП Трейд" до того, як перейшли під контроль Медведчука і Козака, належали російському мільярдерові Сергію Кислову.
"Завод, який дає мільйонні дивіденди, і в який Кислов інвестував мільйони доларів, було продано компаніям Лавренюк і Марченко за суму близько 40 тисяч доларів, це майже даром", - зазначила в коментарі журналістам аналітик ГО "Центр протидії корупції" Антоніна Волкотруб, проаналізувавши документи.
За оцінками журналістів-розслідувачів, тільки "Новошахтинський нафтопереробний завод" починаючи з 2014 року і до цього дня забезпечив сім'ям дивіденди в розмірі понад 100 мільйонів доларів.
2 лютого президент Володимир Зеленський своїм указом ввів у дію рішення РНБО про накладення п'ятирічних санкцій на телеканали ZiK, NewsOne, «112 Україна» та їх формального власника – члена парламентської фракції ОПЗЖ Тараса Козака. Під санкціями також опинилися літаки Козака і Віктора Медведчука, на які вони регулярно літали в Москву в обхід заборони на пряме авіасполучення з РФ. Санкції передбачають блокування активів, економічної і фінансової діяльності, анулювання ліцензій.
19 лютого РНБО ввела санкції проти 19 компаній, п'яти росіян і трьох громадян України: Віктора Медведчука і його дружини Оксани Марченко, а також Наталії Лавренюк – фактичної дружини Тараса Козака. Підставою для санкцій проти Марченко і Лавренюк стало те, що їм належить нафтопереробний завод у РФ, що постачає продукцію терористичним угрупованням «ДНР» і «ЛНР».