Американські сенатори — республіканець Роб Портман та демократка Жанна Шахін, продемонстрували двопартійну підтримку України з боку Сенату США, опублікувавши спільний матеріал — “Україна стояла на боці Заходу у 2014 році. Сьогодні ми маємо стати на бік України”, на сторінках видання New York Post.
Сім років тому, в ході революції Гідності, народ України виступив проти своїх лідерів, які підтримували Росією, і прийняв свідоме рішення повернутись у бік Заходу. Українці обрали вільне, демократичне та незалежне майбутнє. Сьогодні це прагнення свободи виражене ще яскравіше. Нещодавні опитування показують високу підтримку українцями, особливо молоддю, вступу до Європейського Союзу та НАТО. І це незважаючи на безжалісні спроби Росії підірвати українську демократію за допомогою дезінформації та військового залякування, включаючи незаконну анексію Криму.
Російські війська вторглися в українські прикордонні райони Донбасу в 2014 році під приводом захисту російських громадян і продовжують надавати допомогу сепаратистам, які там воюють. Україна вистояла і виявила надзвичайну витримку. Навпаки, агресивна позиція Росії останнім часом значно посилилася: близько 100 000 російських військовослужбовців та 100 батальйонних тактичних груп, включаючи броньовані танки та артилерію, зосереджені на кордоні з Україною. За повідомленнями ЗМІ, Росія може вторгнутися до України вже у січні.
Москва хоче, щоб світ повірив, що Росія просто намагається зміцнити свій кордон від загрози з боку України та НАТО. Але цей аргумент не має сенсу. Військова позиція України завжди мала суто оборонний характер. На відміну від Росії, Україна виконала свої зобов'язання щодо Мінських угод між Росією, Україною та Організацією з безпеки та співробітництва в Європі, які мали забезпечити припинення вогню на Донбасі. Росія, навпаки, продемонструвала намір порушити свої міжнародні зобов'язання, зажадавши від НАТО припинити розширюватися за рахунок суверенних країн, які бажають приєднатися.
Адміністрація Байдена поставила дипломатію на головне місце своїх зусиль зі стримування Росії. Однак ці зусилля повинні поєднуватися з необхідними економічними та військовими заходами, які зміцнять дипломатичний підхід та нададуть йому більшої довіри.
По-перше, Сполучені Штати мають збільшити постачання озброєння, яке вони спрямовують до України, щоб підвищити обороноздатність країни та адаптувати це озброєння до загрози, з якою можуть зіткнутися українці. З 2014 року Сполучені Штати надали Україні допомогу в галузі безпеки на суму понад 2,5 мільярда доларів, а з 2017 року Вашингтон постачає Києву і летальну зброю — протитанкові ракети та великокаліберні кулемети. Ця допомога була призначена для підготовки України до активного конфлікту на Донбасі, а не до повномасштабного російського вторгнення. У Конгресі ми виступали за збільшення допомоги у сфері безпеки: Сполучені Штати мають прискорити темпи допомоги Україні та надати протиповітряні, протитанкові та протикорабельні системи, а також засоби радіоелектронної боротьби.
По-друге, адміністрація Байдена не повинна підтримувати будь-які спроби змусити Україну поступитися контролем над Донбасом поза Мінськими домовленостями. Росіяни використовують там той самий сценарій, що й у Криму та в окупованих грузинських регіонах Південній Осетії та Абхазії — прагнучи нормалізувати свою незаконну окупацію, підтримуючи сепаратистські сили, заохочуючи створення місцевих проросійських урядів та видаючи російські паспорти місцевим жителям. Президенту Байдену не слід закликати президента України Володимира Зеленського до поступок поза межами Мінських угод, і він має вимагати від Росії відведення військ від українського кордону перед початком подальших переговорів.
По-третє, Байдену слід серйозно переглянути питання про введення санкцій щодо газопроводу ”Північний потік -2” з Росії до Німеччини.
Ясно, що Владімір Путін готовий порушувати міжнародні норми, щоб просувати те, що Держдепартамент назвав емоційним порядком денним щодо возз'єднання Радянського Союзу.
Росія нещодавно вже використала свої величезні енергоресурси як зброю, вимагаючи геополітичних поступок від уряду Молдови і відмовляючись збільшувати постачання газу до Європи усвідомлено та навмисно створивши кризу. Адміністрація повинна працювати в тісній співпраці з новим урядом Німеччини, щоб "позбавити трубопровід" можливості початку експлуатації; в інтересах самої Європи — позбавити Путіна ще одного важеля впливу.
Зрештою, Сполучені Штати мають продовжити створення міжнародної коаліції партнерів у Європі та інших країнах, які ясно бачать цю загрозу. Такий підхід у Конгресі користується підтримкою обох партій, тому що наші колеги розуміють, що трансатлантична єдність має вирішальне значення для відповіді на загрозу від Росії.
Україна, Грузія, країни Балтії та інші колишні "республіки" Радянського Союзу вважали за краще шукати вільне та демократичне майбутнє — вони воліли дивитися на Захід, а не на Росію. Нездатність підтримати ці країни повністю збігається з бажанням Росії знову позбавити незалежні східноєвропейські народи їхньої ідентичності та долі.
Від того, як Захід відреагує зараз, залежить визначення траєкторії американських відносин із Росією та Путіним на наступне десятиліття. Підтримка наших союзників на чолі з Україною допоможе забезпечити вільну та стабільну Європу, що відповідає інтересам народів демократичних країн та союзників Америки у всьому світі.
Напередодні президент УкраїниВолодимир Зеленський провів відеозустріч з американськими сенаторами та конгресменами. Президент запросив їх відвідати Україну наступного року.
Американський Сенат зареєстрував "Акт гарантування суверенітету України шляхом посилення її оборони". Третій проект пропонує надати Україні $450 мільйонів у фінансовій допомозі для військових потреб, плюс ще $100 мільйонів для ракет протиповітряної оборони і ПКР, а також безпосередні санкції проти оператора Nord Stream 2.