ГО «Центр трансатлантичної взаємодії та діалогу», засновниками якої є помічники народних депутатів з фракції «Слуга народу», цього місяця підписала контракт із лобістською компанією зі США Finsbury Glover Hering, повідомляє проєкт журналістських розслідувань «Схеми».
Послуги, які надаватимуть лобісти, зазначені у договорі, оприлюдненому Міністерством юстиції США (у цій країні надання послуг з лобіювання є легальним бізнесом – ред.). Це:
- стратегічне консультування та підтримка цієї громадської організації та партії «Слуга народу» з метою налагодження відносин України зі Сполученими Штатами та країнами ЄС;
- забезпечення урядових відносин;
- стратегічне консультування та підтримку ГО і партії для сприяння діалогу, обміну та іншій взаємодії між членами українського парламенту та їхніми колегами й іншими посадовцями в США та міжнародними організаціями;
- можливе лобіювання, просування, підготовку та розповсюдження інформаційних матеріалів.
Вартість послуг компанії становить 50 тисяч доларів на місяць, контракт підписали на рік – до 31 грудня 2021 р. – з можливістю пролонгації. Таким чином, послуги лобістів коштуватимуть замовникам 550 тисяч доларів, або понад 15 мільйонів гривень.
Усі позапланові витрати, пов’язані з транспортом, харчуванням, проживанням, організацією конференц-зв’язку та інші бере на себе «Центр трансатлантичної взаємодії та діалогу».
Що відомо про замовника: ГО «Центр трансатлантичної взаємодії та діалогу» створена за місяць до підписання контракту з американськими лобістами, у грудні 2020 року.
Центр зареєстрований на вулиці Круглоуніверситетській, 7 у Києві. Ще однією адресою організації вказаний конгресно-виставковий центр «Парковий», який є офісом «Слуги народу».
Його засновники – Павло Великоречанін та Станіслав Костюченко, помічники депутатів-«слуг», членів парламентського комітету з питань антикорупційної політики Олександра Ткаченка та Івана Шинкаренка.
Що відомо про виконавця: Компанія Finsbury Glover Hering утворилася в результаті злиття трьох компаній. Згадки про одну з них – Glover Park Group – журналістам вдалося знайти у ЗМІ.
Так, у 2014 році Glover Park Group співпрацювала з компанією VISA через фінансові обмеження для своїх російських представництв у зв’язку з американськими санкціями проти Росії.
У 2009 році Грузія зверталася до компанії для налагодження контактів з американськими конгресменами та допомоги із позиціонуванням у ЗМІ, зокрема і тодішнього президента Міхеїла Саакашвілі.
У 2007 році послугами лобістів користувався «Блок Юлії Тимошенко». Тоді послуги лобістів коштували їй щонайменше 30 тисяч доларів.
Коментарі: Журналісти звернулись до депутатів Ткаченка та Шинкаренка з проханням уточнити, хто став спонсором цієї кампанії.
«Єдине, що мені відомо, що там є якась громадська організація, бо Станіслав (Костюченко – ред.) її очолює, це максимум що мені відомо. Чим займається, не знаю. Він мені казав, що він чи очолює, чи започатковує цю організацію. Я йому сказав, «це не моя справа, можеш робити за законом, тому, будь ласка, якщо хочеш робити якусь організацію, роби – це не моя справа». А чим вона займається, хто фінансує, які питання на порядку денному і тому подібне – цієї інформації, на жаль, я не маю», - депутат Іван Шинкаренко.
Він пообіцяв з’ясувати інформацію про діяльність громадської організації та її фінансування.
«Громадська організація «Центр трансатлантичного взаємодії та діалогу» є неприбутковою організацією, яка прагне покращити відносини України зі Сполученими Штатами, Європейським Союзом та іншими демократичними країнами. У цей критичний момент для України, ГО «Центр трансатлантичної взаємодії та діалогу» залучила FGH Holdings з метою адвокації важливих питань, пов’язаних з територіальною цілісністю України та економічної незалежності. «Центр трансатлантичного взаємодії та діалогу» буде збирати кошти з приватних джерел для здійснення поточної діяльності. Наші послідовники та партнери – це не байдужі українці, які готові підтримати нашу діяльність та країну на шляху євроінтеграції. Ми не плануємо залучати гроші від великого бізнесу, олігархів та транснаціональних компаній», - помічник депутата, співзасновник ГО Станіслав Костюченко.
Депутат Олександр Ткаченко на прохання про коментар поки що не відреагував.
Хто оплачує послуги лобістів: за словами аналітика громадського руху «ЧЕСНО» Ігоря Фещенка, оплатити послуги лобістів офіційно можна у два способи: з власного рахунку політсили з подальшим декларуванням витрат; заплатити може стороння фізична чи юридична особа з подальшим декларуванням партією як спонсорського внеску.
В обох випадках у фінансовому звіті партії має бути видно, хто фінансував партію, чиїм коштом здійснювалися витрати.
Дізнатися про те, чи сплачувала «Слуга народу» громадській організації «Центр трансатлантичної взаємодії та діалогу» кошти за послуги лобістів Finsbury Glover Hering можна було б зі звіту партії за четвертий квартал 2020 року – саме тоді була створена громадська організація. Утім на сайті НАЗК він досі не опублікований - через зміни до закону «Про політичні партії в Україні» подання звітів перенесли після закінчення карантину.
Минулого місяця США запровадили санкції проти сімох українських громадян і чотирьох зареєстрованих в Україні компаній. Зокрема, проти нині виключеного з фракції «СН» депутата Олександра Дубінського. Усі вони пов’язані з ексрегіоналом, депутатом Андрієм Деркачем, якого включили до санкційного спику ще у вересні. У США його називають «російським агентом із десятирічним стажем».
Санкції запровадили за публікацію «плівок Байдена» і «розкрутку» цієї теми в медіа з метою вплинути на результати виборів президента США, переможцем яких став Джо Байден.
Вашингтон прямо дав зрозуміти Києву, що у вищих ешелонах вітчизняної влади є агенти Кремля, що неприпустимо для країни, яка сьомий рік поспіль веде боротьбу з агресором.
Поліпшенню стосунків з Євросоюзом та США не сприяють і наміри влади звільнити голову НАБУ Артема Ситника. Гарантії незалежності антикорупційних органів є одним з ключових положень співробітництва України із західними партнерами, зокрема, створення і незалежність бюро є складовою Меморандуму про співпрацю з МВФ.
Нагадаємо, 16 лютого Верховна Рада зареєструвала проєкт закону про приведення статусу Національного антикорупційного бюро у відповідність до вимог Конституції з правкою про звільнення Ситника.
За даними джерел ZN.UA в Офісі президента, ініціатива зі звільненням Ситника виходить від президента Володимира Зеленського.
Відносини Зеленського і Ситника різко зіпсувались через те, що НАБУ активно розслідує справу щодо заступника голови ОП Олега Татарова і відмовляється віддавати її іншому слідчому органу. Іншим каменем спотикання стала справа про закупівлю Міністерством охорони здоров'я вакцин від коронавірусу з імовірною переплатою.