Члени парламентської фракції "Слуга народу" запропонували президенту Володимиру Зеленському провести внутрішньопартійні праймеріз і вибрати на них кандидатів у мери Києва та обласних центрів на майбутніх місцевих виборах. Фотокопію звернення, яке підписав 131 депутат, член президентської фракції Олександр Куницький оприлюднив на своїй сторінці у Facebook у вівторок, 19 травня.
"Ми переконані, що проведенням публічних праймеріз партій "Слуга народу" буде мати змогу висунути найбільш достойних і фахових кандидатів на посади міських голів, а також визначити тих людей, які матимуть реальні шанси перемогти корумпованих міських очільників, що роками грабують свої громади", - йдеться в документі.
Нагадаємо, на початку травня президент Володимир Зеленський розкритикував ідею створення додаткових бар'єрів для регіональних політичних партій на місцевих виборах і звинуватив прихильників партизації у "хитрозробленості". Ось лише саме фракція "Слуги народу" була одним з ініціаторів цих обмежень. У квітні голова політради партії "Слуга народу"Олександр Корнієнко в інтерв'ю ZN.UA поділився планами щодо змін законодавства про вибори. Необхідність цих змін політик пояснив необхідністю "структурувати політичний ландшафт" і не допустити загрози сепаратизму.
Подібні ініціативи влади не залишилися непоміченими регіональними елітами. ZN.UA присвятило матеріал створення партії мерів, лідерами якої можуть стати міський голова Києва Віталій Кличко і екс-прем'єр Володимир Гройсман.
Лідери місцевого самоврядування, які зміцніли завдяки децентралізації, реагують на плани центральної влади провести партизацію місцевих виборів. Зараз триває широкий горизонтальний діалог між великою кількістю міських голів про об'єднання. За даними ZN.UA, нещодавно Кличко провів онлайн-нараду, в якій брали участь мер Дніпра Борис Філатов, мери низки інших великих міст, а також представники Гройсмана.
"Центр шукає варіанти приборкання мерів. І один з можливих і вже анонсованих владою - партизація місцевих виборів. Коли зайти на вибори зможе партія, яка має представництво в 2/3 країни. Плюс 5-відсотковий національний бар'єр для проходження до місцевих рад. Плюс мер - тільки партійний. Поки журналісти пишуть статті, політики ламають списи, а експерти озвучують можливі ризики, пов'язані з федералізацією, пригадуючи випадок з Сєвєродонецьком, мери йдуть на створення загальнонаціонального партійного проекту", - пише Ірина Ведернікова у своїй статті "Партія мерів. Отвєтка центру" у ZN.UA.