Словаччина звинуватила Москву у втручанні в її вибори, що відбулися у вихідні і на яких переміг популіст Роберт Фіцо, котрий пообіцяв припинити військову допомогу Україні, пише AFP.
Після отримання партією Фіцо найбільшої з усіх партій, що пройшли до парламенту, кількості голосів, він спробує сформувати новий уряд.
Звинувачення у втручанні РФ у вибори пролунали після висловлювань директора Служби зовнішньої розвідки Москви, який стверджував, що проукраїнська центристська партія «Прогресивна Словаччина» є «проксі США».
Зрештою, «Прогресивна Словаччина», посіла друге місце з 18 відсотками голосів проти 23 відсотків у Smer-SD Фіцо, хоча екзит-поли показували перемогу саме суперників проросійського політика.
«Ми вважаємо таку навмисно поширену дезінформацію неприпустимим втручанням Російської Федерації у виборчий процес у Словацькій Республіці», — йдеться в заяві МЗС Словаччини.
У понеділок Міністерство закордонних справ викликало співробітника російського посольства та закликало Москву «припинити дезінформаційну діяльність, спрямовану проти Словаччини».
Москва, у свою чергу, відкинула звинувачення у втручанні, заявивши, що «не втручається у внутрішні справи інших країн і не бере участь у зміні режиму».
Під час виборчої кампанії 59-річний Фіцо пообіцяв, що Словаччина, яка є членом НАТО, не надішле Україні «жодного боєприпасу», і закликав до кращих відносин з Росією.
У відповідь на заяви Словаччини про втручання Росії речник Державного департаменту США Метью Міллер заявив, що Вашингтон «перебуває в тісному контакті з нашими словацькими колегами щодо цього питання».
«Сполучені Штати не приймають жодної сторони на іноземних виборах», – додав Міллер, заявивши, що США продовжать співпрацювати з урядом, обраним словацьким народом.
Раніше того ж дня ліберальна президентка Словаччини Зузана Чапутова доручила Фіцо сформувати новий уряд, наголосивши на необхідності поважати результати демократичних виборів.
«Я розумію, що результати виборів у багатьох людей пов'язані з різним хвилюванням», — додала Чапутова.
Партія Фіцо отримала 42 місця в парламенті на 150 місць і тепер має знайти партнерів по коаліції, щоб сформувати уряд більшості.
Згідно з конституцією Словаччини, кінцевого терміну для формування нового уряду немає, однак президент зобов'язаний скликати першу сесію парламенту протягом 30 днів після оприлюднення офіційних результатів виборів.
Виступаючи перед журналістами в неділю, Фіцо сказав, що «Словаччина і люди в Словаччині мають більші проблеми, ніж Україна».
Він додав, що Україна є «великою трагедією для всіх» і закликав до мирних переговорів, оскільки «подальші вбивства нікому не допоможуть».
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у понеділок заявив, що Київ поважає «вибір словацького народу».
Він зазначив, що наразі зарано говорити про те, як результат виборів вплине на позицію Словаччини, додавши, що перші висновки щодо цього Київ зможе зробити після формування коаліції.
Раніше Фіцо закликав до «добрих відносин з усіма країнами світу, включаючи Російську Федерацію».
Аналітики вважають, що уряд Фіцо може радикально змінити зовнішню політику Словаччини за прикладом політики прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана.
Сам Орбан привітав Фіцо в X (раніше Twitter) з його «беззаперечною перемогою».
«Завжди приємно працювати разом із патріотом. З нетерпінням чекаю!», — написав Орбан у неділю.
«Прогресивна Словаччина», яка посіла друге місце за кількістю голосів на парламентських виборах, все ще бачить можливість сформувати керівну коаліцію. Про це заявив у неділю, 1 жовтня, лідер партії Міхал Сімечка. Він наголосив, що PS зробить усе можливе, аби не дати партії SMER-SD сформувати уряд.
Словаччина від початку повномасштабного вторгнення росії була одним із найвідданіших союзників України. Та чи залишиться такою Братислава після дострокових парламентських виборів?
Чим загрожує перемога Роберта Фіцо Україні, Словаччині, Європі — в статті Вікторії Кравчик "Перемога проросійського Фіцо на парламентських виборах у Словаччині: наслідки для України".