Голова правління Громадянської мережі "ОПОРА" Ольга Айвазовська заявила про те, що скасування депутатської недоторканності є спробою "рубати Гордіїв вузол", а не вирішити проблему, зберігаючи баланс. За її словами, "нехтування регламентом, який є таким же законом України, як і будь-який інший, є шляхом у нікуди".
"Мантра про зняття депутатської недоторканності є ефектом плацебо щодо реалізації запиту на справедливість від народу України… Підігріте роками суспільство політиками бачить в рішенні про позбавлення імунітету парламентарів наближення їх до народу, або можливість притягнення їх до відповідальності за вчинення злочинів. Втім, вирішили рубати Гордіїв вузол сокирою, а не розв'язати проблему, зберігаючи баланс", - написала Айвазовська в Facebook.
Вона додала, що європейська практика передбачає переважно обмежений імунітет, а не повна його відсутність. Там депутата можуть затримати на місці злочину, або протягом наступного дня після його вчинення без дозволу парламенту, але для слідства, прослуховування і т. д. потрібно звертатися за дозволом до парламенту.
"Що стосується Венеціанської комісії, то вона зазначила, що "в політичній системі з вразливою демократією, такою, як в Україні, повне скасування недоторканності може бути небезпечним для функціонування і автономії парламенту", - наголосила Айвазовська.
3 вересня Верховна Рада України, і прогнозувало DT.UA, внесла зміни до статті 80 Конституції України, яким скасувала депутатську недоторканість із 1 січня 2020 року. Рішення підтримали 373 депутати із 404 присутніх в залі на той момент. Голосів проти не було, але троє депутатів утримались від голосування, а 28 взагалі не натиснули жодну кнопку, тобто не голосували.
На першій сесії Верховної Ради дев'ятого скликання 30 серпня народні депутати в першому читанні схвалили проект закону №7203 про внесення змін до ст.80 Конституції України, внесений до парламенту ще 8-го скликання п'ятим президентом України Петром Порошенко. За попередню версію закону проголосували 363 народних депутата нового скликання.
У червні 2018 року Конституційний суд України дав висновок щодо відповідності цієї ініціативи вимогам ст.157 і ст.158 Основного закону, однак попередня Верховна Рада його так і не проголосувала.
У понеділок, 2 вересня, парламентський комітет з питань правової політики рекомендував Верховній Раді прийняти в ціломузаконопроект про зняття недоторканності з народних депутатів. Планується, що проект закону проголосують вже завтра, 3 вересня.