Сі Цзіньпін підтримує Путіна щодо України, але відмовляється від російського газопроводу — FT

Поділитися
Сі Цзіньпін підтримує Путіна щодо України, але відмовляється від російського газопроводу — FT © Xinhua News Agency
У Москві проходять переговори лідерів Китаю та Росії.

Сі Цзіньпін підтримав позицію Владіміра Путіна щодо його війни в Україні, однак утримався від підтвердження планів будівництва ключового трубопроводу для перенаправлення експорту російського газу з Європи до Азії, пише Financial Times.

Лідери Китаю та Росії після переговорів у Москві підписали спільну заяву, в якій відзначили «позитивну роль» та «об’єктивну, неупереджену позицію» Пекіна щодо вторгнення Путіна в Україну.

Однак їхні переговори не привели до вирішальних домовленостей з економічних питань — ключових для того, щоб допомогти Москві витримати західні санкції. Відсутність змісту в риториці Путіна щодо переговорів, які він назвав «теплими, товариськими та конструктивними», підкреслила зменшення впливу Росії, оскільки її залежність від політичної та економічної підтримки Китаю поглиблюється.

Пекін запропонував Москві важливий шлях економічного порятунку під час війни, збільшивши закупівлі експортованих енергоносіїв і замінивши обмежені санкціями західні товари та компоненти.

Переговори у вівторок, однак, показали, що подальше поглиблення економічних зв'язків все ще є предметом переговорів.

Головною метою Путіна під час перебування китайського лідера, візит якого триватиме ще завтра, 22 березня, було змусити його погодитися на запланований газопровід «Сила Сибіру-2», призначений для постачання палива Китаю через Монголію. Раніше у вівторок Путін говорив про це як про завершену справу, заявивши, що «практично всі параметри цієї угоди визначені остаточно».

У спільній з Сі промові після переговорів президент Росії пообіцяв постачати Китаю принаймні 98 мільярдів кубометрів природного газу до кінця 2023 року — ця цифра може бути досягнута лише за умови запуску нового трубопроводу — і зазначив, що Монголія вже підписала угоду.

Однак Сі залишився помітно мовчазним на цю тему. У великій спільній заяві йдеться лише про те, що Росія та Китай «докладуть зусиль для просування роботи з вивчення та узгодження» планів будівництва трубопроводу.

Алєксандр Новак, заступник голови уряду РФ, заявив, що Кремль сподівається підписати угоду щодо «Сила Сибіру-2» пізніше цього року.

«Компанії отримали доручення детально опрацювати деталі проекту та підійти до його підписання в найкоротші терміни. Було надане розпорядження забезпечити узгодження умов. Ми сподіваємося, що це буде цього року», — сказав він журналістам, повідомляє державне інформаційне агентство «Ріа Новості».

Водночас, китайський лідер був більш відвертим щодо України. Спільні зауваження здебільшого перефразували тезу Кремля, застерігаючи від «практики будь-якої країни чи групи країн шукати переваги у військовій, політичній та інших сферах на шкоду законним інтересам безпеки інших країн» — це часта скарга Росії проти НАТО — і, здавалося, звинуватив західні країни в ескалації війни. Путін, який неодноразово припускав використання ядерної зброї проти Заходу, якщо той продовжить допомагати перешкоджати невдалому вторгненню Росії, попередив, що постачання Великою Британією бронебійних снарядів, які містять збіднений уран, може призвести до ескалації конфлікту.

«Росія буде змушена відповідним чином відреагувати, враховуючи, що колективний захід почав використовувати зброю з ядерною складовою», — сказав Путін, не уточнивши, якою буде відповідь Росії.

На знак підтримки Путіна, який минулого тижня став фігурантом міжнародного ордера на арешт за ймовірні військові злочини в Україні, Сі сказав, що запросив його приїхати до Китаю «у зручний час». Радник Путіна з питань зовнішньої політики Юрій Ушаков заявив, що російський лідер може здійснити поїздку цього року. Ушаков сказав, що зустрічі Путіна і Сі було достатньо, щоб вселити страх у серця супротивників Росії.

«Вони дуже нервують, і не без причин. Дві великі держави-сусідки вирішують найважливіші питання світової політики та двосторонніх відносин. Це цілком природно», — сказав він.

США заявили, що мирний план Китаю легітимізує територіальні захоплення Росії в Україні, даючи Москві час поповнити свої збройні сили для нового наступу.

Україна також скептично ставиться до плану, але утримується від критики Китаю напередодні очікуваної телефонної розмови між Сі та президентом Володимиром Зеленським. Однак у вівторок Зеленський заявив, що досі немає підтвердження будь-якої телефонної розмови з Сі.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі