Ключове запитання перед проведенням парламентських виборів — їх форма й система. Хоч би коли вони відбулися. Про це у статті "Війна і вибори. Яка перемога важливіша?" пише журналістка ZN.UA Інна Ведернікова.
"Для того, щоб вибори взагалі відбулися навіть після війни, потрібно все максимально спростити, — переконаний співрозмовник ZN.UA, експерт із виборів. — Мільйони внутрішніх переселенців, що осіли в чужих громадах, понад вісім мільйонів тих, хто виїхав за кордон… Історія виборів за кордоном завжди показувала, що голосувало там до 4% гастарбайтерів. Люди розкидані по країнах і не приїдуть хоч у три консульства, хоч у 20 додатково відкритих пунктів. Навіть якщо це буде електронне голосування. Спробуйте хоча б поінформувати всіх цих людей, як треба реєструватися і як голосувати".
Експерт сумнівається, що у внутрішніх і зовнішніх переселенців будуть сили й можливість розбиратися в дуже складній, виписаній у Виборчому кодексі новій системі відкритих списків. Включаючи прізвища невідомих їм кандидатів не з їхньої громади або регіону.
"Людям не до того. Як і державі, якій буде на порядок складніше організовувати й проводити вибори в умовах, коли країна напівзруйнована, люди виїхали й перемішалися по країні, відсутній уточнений реєстр виборців і немає можливості оперативно звести це в якусь систему, - зазначає фахівець. - Якщо на те пішло, то навіть терміни виборів неоднозначні, судячи із заяви у ПАРЄ депутатки СН Марії Мезенцевої, яка планує провести їх не в жовтні 2023 року, а через конституційну колізію — у жовтні 2024-го. Мабуть, у цьому разі представляючи український парламент, який не проти затриматися при владі якомога довше".
Тому можна обережно припустити, що міжнародні партнери можуть заплющити очі на повернення пропорційної системи із закритими списками. Тільки на одні післявоєнні/воєнні вибори, припускає авторка.
Також до нас цілком можуть повернутися блоки. Це вже може не сподобатися європейцям, які давно виступають за щільнішу структуризацію політичного поля, але цілком збігатиметься з інтересами як влади (партія «Слуга народу» провалилася і Зеленський ставитиме на кілька політичних сил, об'єднаних блоком його імені, наприклад БВЗ «Дія»), так і опозиційних парламентських партій.
Більше матеріалів Інни Ведернікової читайте за посиланням.