Шабунін: «Треба відновити доступ до ключових держреєстрів, аби запобігти розкраданню грошей, більшість яких надана західними партнерами»

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Шабунін: «Треба відновити доступ до ключових держреєстрів, аби запобігти розкраданню грошей, більшість яких надана західними партнерами» © Thinkstockphotos / iStockphoto
Віталій Шабунін підкреслив, той, хто краде гроші, поки точиться війна, є внутрішнім ворогом країни.

Одне з головних завдань нового 2023 року – це відкриття доступу до ключових державних реєстрів. Адже корупція в Україні зберігається навіть попри повномасштабну війну, а перевірити, чи не вигадали чиновники якийсь новий схематоз, зараз неможливо, пише очільник «Центру протидії корупції» Віталій Шабунін у своїй статті для ZN.UA «Прогноз-2023: українська корупція під мікроскопом Заходу». При чому саме в умовах війни розкрадання державного бюджету, який в основному складається із допомоги західних партнерів, є надто небезпечним.

«Наступного року за результатами боротьби української влади з корупцією буде прискіпливо спостерігати увесь західний світ. Бо 60% національного бюджету — це підтримка союзників, а точніше, гроші платників податків західних країн. Протягом року цей відсоток збільшуватиметься. І без цих грошей ми програємо війну. Все гранично просто. За цих умов будь-яка крадіжка з бюджету — це фактична крадіжка західних грошей. Красти зараз із бюджету — це підривати довіру навіть не західних еліт, а суспільств і виборців наших держав-партнерів. Тобто ту довіру, яка є ключем отримання зброї та грошей», – пише Шабунін.

Він зазначив, що той, хто краде державні гроші зараз, — внутрішній ворог країни. І поводитися з таким треба відповідно.

«Запитання: чи крадуть? Так, крадуть. Це видно на прикладі окремих закупівель. Чи це вертикально побудована схема, організована вищим політичним керівництвом? Ні, не схоже. Радше, це окремі персонажі ніяк не нажеруться. І байдуже, чи розуміють вони наслідки своїх дій або ж їм на ці наслідки начхати. Будь-який більш-менш значущий корупційний скандал, який потрапить у глобальні медіа, може стати для нас катастрофою. Нам просто перестануть давати гроші», – йдеться у статті.

За словами очільника ЦПК, президент Володимир Зеленський розуміє катастрофічність наслідків від будь-якого гучного корупційного скандалу, тож, схоже, стримує ненажерливу частину свого оточення. Однак, ні президент, ні суспільство сьогодні не можуть гарантувати, що топ-чиновники не побудують під час війни нової корупційної схеми. 

«Бо ми просто не маємо можливості їх перевірити. Після 24 лютого влада закрила доступ до ключових реєстрів, інформація з яких була основою всіх розслідувань корупції. Недоброчесні судді нікуди не поділися, проте з реєстру почали зникати деякі з їхніх рішень та інші важливі дані. Загалом із публічного доступу вже вилучили більш як мільйон рішень судів, а нові майже не публікуються», – пояснює автор.

Шабунін також підкреслив, що ще більше заважає контролю над чиновниками закритий реєстр декларацій. І якщо у перші місяці війни рішення повністю відрубати доступ до нього, мабуть, мало сенс. То зараз, як вказує автор, є велике питання з приводу того, чи потрібно ховати декларації.

«Закриті декларації топ-посадовців точно не наближають нашої перемоги. Адже мова про тих, хто вже зараз спокійно сидить на Банковій та околицях, а не про регіональних посадовців в окупованих областях і військових. Для останніх 100% мають бути винятки, бо просто не маємо морального права відволікати їх від того, що відбувається на фронті», – додає автор.

При цьому, за словами Шабуніна, декларації не просто сховали. Народні депутати дозволили собі та іншим їх узагалі не подавати навіть у закритий реєстр. Бо немає декларацій — немає й покарання за брехню в них.

«Саме тому відновлення декларування чиновників і відкриття доступу до ключових державних реєстрів — одне з головних завдань наступного року», – підсумував очільник ЦПК.

Нагадаємо, у зв’язку з розв’язаною Росією повномасштабною війною з 24 лютого в Україні закрили доступ до всіх публічних на той момент даних. Міжнародна правозахисна організація Transparency International також звертала увагу на те, що це вплинуло на громадський контроль. Зокрема, експерти підкреслили, що моніторити статки державних службовців після 24 лютого стало практично неможливо.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі