Санкції США заморозили активи та проєкти Росії на десятки мільярдів доларів

Поділитися
Санкції США заморозили активи та проєкти Росії на десятки мільярдів доларів © Flickr/White House
Штати точково вдарили першим пакетом серйозних обмежень по найчутливіших фінансових зонах Росії.

Сполучені Штати Америки ввели низку економічних санкцій у відповідь на рішення президента Росії Владіміра Путіна визнати так звані "Донецьку" і "Луганську народні республіки" ("ДНР" і "ЛНР") "незалежними" державами та ввести війська в ці регіони. Відповідний текст санкцій опубліковано на сайті міністерства фінансів США (OFAC).

Влада Штатів вводить санкції проти двох великих російських державних фінансових установ та п'яти людей, що наближені до кремлівської еліти.

"Сьогодні ціллю Мінфіну США є здатність Росії фінансувати агресію проти своїх сусідів, вводячи санкції проти Державної корпорації розвитку Зовнішекономбанк (ВЕБ) і Публічного акціонерного товариства Промсвязьбанк (ПСБ), а також 42 їх дочірніх компаній. ВЕБ має вирішальне значення для спроможності Росії залучати кошти, а ПСВ має вирішальне значення для російського оборонного сектору", — йдеться у повідомленні.

Таким чином, ВЕБ і ПСБ більше не зможуть вести бізнес у Сполучених Штатах і будуть відрізані від фінансової системи США. Усі активи під юрисдикцією США будуть негайно заморожені, а фізичним і юридичним особам США заборонено вести бізнес з цими установами, якщо не буде дозволено OFAC. Це рішення заморожує активи й проєкти Росії на десятки мільярдів доларів.

Санкції обмежують здатність Росії фінансувати оборонні контракти та залучати нові кошти для фінансування своєї кампанії проти України. 

"Сьогоднішні дії, вжиті у координації з нашими партнерами та союзниками, розпочинають процес демонтажу фінансової мережі Кремля та його здатності фінансувати дестабілізуючу діяльність в Україні та в усьому світі. Ми продовжуємо стежити за діями Росії, і якщо вона далі вторгнеться в Україну, Сполучені Штати швидко введуть розширені економічні санкції, які матимуть серйозний і тривалий вплив на економіку Росії", – заявила міністр фінансів Джанет Л. Єллен.

Фінансовий сектор

ВЕБ і ПСБ — це державні установи, які відіграють конкретну роль у підтримці обороноздатності та економіки Росії. Портфель активів ВЕБ у розмірі 53 млрд доларів робить його достатньо великим, щоб увійти в п’ятірку найбільших фінансових установ Росії. ВЕБ займає унікальну роль у фінансовій системі Росії як обслуговуючий російський суверенний борг, фінансування експорту та джерело фінансування інвестиційних проєктів з кредитним портфелем понад 20 мільярдів доларів. ВЕБ фінансує національний економічний розвиток Росії, включаючи масштабні проєкти з розвитку внутрішньої інфраструктури та інших галузей, які мають вирішальне значення для отримання російського доходу.

Державна корпорація Банк розвитку та зовнішньоекономічної діяльності Внешекономбанк (ВЕБ) фінансує проєкти внутрішнього розвитку як національний інститут розвитку економіки Росії. У партнерстві з комерційними банками ВЕБ фінансує масштабні проєкти з розвитку інфраструктури та промислового виробництва країни. 

Заблоковані санкціями 25 дочірніх компаній представляють широкий спектр компаній, включаючи банки та інші фінансові компанії, виробників електронних компонентів, вугледобувну компанію, спортивну компанію, зокрема, у Росії та трьох інших країнах.

8-й за величиною банк Росії, ПСБ був виділений урядом Росії для фінансування російського міністерства оборони та російського оборонного сектору. Він обслуговує майже 70 відсотків російських оборонних контрактів і надає банківські та персональні фінанси російським військовим. 

"Промсвязьбанк" США бачать як системно важливу російську державну фінансову установу. У 2018 році Уряд націоналізував ПСБ і перепризначив його для фінансування оборонної промисловості та обслуговування великих оборонних контрактів у рамках схеми, яка допомагає уряду уникнути нових санкцій. З моменту перетворення в російський державний оборонний банк ПСБ надав мільярди доларів фінансової підтримки компаніям оборонного сектору Росії, і наразі він обслуговує майже 70 відсотків державних контрактів, підписаних Міністерством оборони Росії. Окрім підтримки МО та російських оборонних підприємств, ПСБ надає свої банківські продукти, у тому числі іпотечні кредити, російським військовим. Намагаючись захиститися від санкцій США, Уряд також доручив ПСБ надавати кредити організаціям, які потрапили під санкції США та країн-партнерів, щоб інші кредитори, а саме Ощадбанк і ВТБ Банк, могли звільнитися від ризиків ведення бізнесу з суб’єктами, які потрапили під санкції. Повідомляється, що ПСБ створює окрему валютну біржу для обслуговування компаній, які підпадають під санкції Заходу.

Крім самого ПСБ, 17 його дочірніх компаній також потрапили під санкції. Вони розташовані в Росії, включають різноманітні компанії, включаючи фінансові, технологічні та пов’язані з нерухомістю компанії.

У рамках санкції на адресу ПСБ, OFAC також наклав обмеження проти п’яти суден, які належать PSB Lizing OOO, дочірній компанії PSB. Усі п’ять суден були ідентифіковані відповідно до E.O. 14024 як заблоковане майно, в якому має інтерес ТОВ «ПСБ Лізінг».

  • Baltic Leader (IMO: 9220639), вантажне судно roll-on roll-off під російським прапором, загально зареєстрований тоннаж 8831;
  • Linda (IMO: 9256858), танкер сирої нафти під російським прапором з зареєстрованим тоннажем 61991;
  • «Пегас» (ІМО: 9256860), танкер сирої нафти під російським прапором, загальний зареєстрований тоннаж 61991;
  • Fesco Magadan (IMO: 9287699), контейнерове судно під російським прапором з зареєстрований тоннаж7519;
  • Fesco Moneron (IMO: 9277412), контейнерове судно під російським прапором з зареєстрованим валовим тоннажем 7519.

Люди наближені до Путіна

Мінфін також визначив впливових росіян та членів їхніх сімей із найближчого оточення Путіна, які, як вважають, причетні до клептократії російського режиму.

Бортников Денис Олександрович, син Олександра Васильовича Бортнікова

Олександр Васильович Бортніков — директор Федеральної служби безпеки (ФСБ) Російської Федерації, постійний член Ради безпеки Російської Федерації. Олександр Бортніков був раніше призначений у березні 2021 року як посадова особа Уряду, а також за те, що він діяв або мав намір діяти від імені або від імені ФСБ прямо чи опосередковано. Син Олександра Бортнікова, Денис Олександрович Бортніков, на цей час є заступником президента російської державної фінансової установи Публічного акціонерного товариства "Банк ВТБ" і головою правління "Банку ВТБ".

Петро Михайлович Фрадков — голова та генеральний директор ПСБ. Петро Фрадков також є сином Михайла Єфимовича Фрадкова, колишнього прем'єр-міністра Росії та колишнього директора Служби зовнішньої розвідки Росії (СВР).

Кирієнко Володимир Сергійович, син Кирієнка Сергія Владиленовича

Кірієнко Сергій Владиленович — перший заступник керівника Офісу Президента. Повідомляється, що Сергій Кирієнко є куратором внутрішньої політики Путіна. Раніше Сергій Кирієнко обіймав посаду Прем’єр-міністра Російської Федерації та генерального директора ДКАТ «Росатом». Син Сергія Кирієнка, Володимир Сергійович Кирієнко, раніше працював віцепрезидентом у російській державній компанії «Ростелеком», а зараз є генеральним директором VK Group, материнської компанії провідної російської соціальної мережі «ВКонтакте».

У результаті сьогоднішніх дій заблоковано все майно та інтереси у власності вищезгаданих осіб, які перебувають у Сполучених Штатах або є у володінні чи контролюються особами США. Заборони включають будь-який внесок або надання коштів, товарів чи послуг будь-якою заблокованою особою, або на її користь, або отримання будь-якого внеску чи надання коштів, товарів чи послуг від будь-якої такої особи. Крім того, до фінансових установ та інших осіб, які здійснюють певні операції чи діяльність із особами, які потрапили під санкції, можуть бути застосовані примусові дії.

Обмеження суверенного боргу

Мінфін США посилив обмеження на операції з російським суверенним боргом, ще більше відрізаючи Росію від джерел доходу для фінансування свого уряду або пріоритетів Путіна, включаючи його подальше вторгнення в Україну. Ці обмеження суттєво перекривають для Росії основний спосіб залучення грошей. Такий захід створює навантаження на ресурси для російської держави та більший ризик для її здатності керувати своїми фінансами.

Зокрема поширено діючі заборони щодо суверенного боргу на участь у вторинному ринку облігацій, випущених після 1 березня 2022 року Центральним банком Російської Федерації, Фондом національного багатства Російської Федерації або Міністерством фінансів Російської Федерації.

Санкції щодо дочірніх підприємств

Заблоковано майно та частки у власності таких дочірніх компаній ВЕБ:

  •  ВАТ «Банк БЕЛВЕБ» — банк, розташований у Білорусі.
  •  ВАТ «ВЕБ Лізинг» — лізингова компанія, розташована в Росії.
  •  Промінвестбанк — банк, розташований в Україні.
  •  VEB Capital — фінансова компанія, розташована в Росії.
  • ТОВ «ВЕБ Інжиніринг» — компанія, що надає послуги з реалізації інвестиційних проєктів, розташована в Росії.
  • АТ «Інфравеб» — компанія з підтримки інвестиційних проєктів, розташована в Росії.
  • АТ «ВЕБ.ДВ» — компанія з підтримки інвестиційних проєктів, розташована в Росії.
  • VEB Asia Limited — фінансова компанія, розташована в Гонконзі.
  • ТОВ «Інфраструктура Молжаніново» — електрична енергетична компанія, розташована в Росії.
  • ТОВ «Курорт Золотоє Кольцо» — це компанія з нерухомості та будівництва, розташована в Росії.
  • АТ «Російський експортний центр» — компанія, що займається експортом, розташована в Росії.
  • ТОВ «ВЕБ Венчурс» — фінансова компанія, розташована в Росії.
  • ТОВ «ВЕБ Сервіс» — це консультаційна компанія з питань бізнесу та управління, розташована в Росії.
  • ТОВ «Спеціальна організація проєктного фінансування Фабрика проєктного Фінансування» — фінансова компанія, розташована в Росії.
  • ТОВ «СІБУГЛЕМЕТ Груп» — вуглевидобувна компанія, розташована в Росії.
  • АТ «АНГСТРЕМ-Т» — технологічна компанія, розташована в Росії.
  • ТОВ НМ-ТЕХ — технологічна компанія, розташована в Росії.
  • АТ «СЛАВА» — компанія з нерухомості, розташована в Росії.
  • АТ ПФК ЦСКА — спортивна компанія, розташована в Росії.
  • ТОВ «Торговий квартал-Новосибірськ» — це лізингова компанія, розташована в Росії.
  • ТОВ «Байкал Центр» — будівельна компанія, розташована в Росії.
  • ТОВ «Прогород» — інфраструктурна компанія, розташована в Росії.
  • ТОВ «ВЕБ.РФ Асет Менеджмент» — фінансова компанія, розташована в Росії.
  • АТ «Ексімбанк Росії» — установа підтримки експорту, розташована в Росії, а також комерційний банк, що регулюється Центральним банком Російської Федерації.
  • ВАТ «Російське агентство зі страхування експортних кредитів та інвестицій» — страхове агентство, розташоване в Росії.

 

Заблоковано майно та частки майна таких дочірніх компаній ПСБ:

  • ТОВ «Алкес Трейд» — фінансова компанія, розташована в Росії.
  • Antares OOO — фінансова компанія, розташована в Росії.
  • ТОВ «Елітні Дома» — компанія з нерухомості, розташована в Росії.
  • Товариство з обмеженою відповідальністю «PSB Innovations and Investments» — технологічна компанія, розташована в Росії.
  • Товариство з обмеженою відповідальністю «Ера Фонд» — технологічна компанія, розташована в Росії.
  • ТОВ «ПСБ-Форекс» — фінансова компанія, розташована в Росії.
  • Хольцвуд ТОВ — фінансова компанія, розташована в Росії.
  • Курф ТОВ — фінансова компанія, розташована в Росії.
  • ТОВ «Керуюча компанія «Промсвязь» — інвестиційна компанія, розташована в Росії.
  • Paskal OOO — компанія, що надає послуги з управлінського консалтингу в Росії.
  • ТОВ «ПСБ Бізнес» — компанія з гостинності, розташована в Росії.
  • ТОВ «Санкт-Петербургська міжнародна банківська конференція» — фінансова компанія, розташована в Росії.
  • ТОВ «Сергієво-Посад Ленд» — фінансова компанія, розташована в Росії.
  • ТОВ «ПСБ Авіалізація» — фінансова компанія, розташована в Росії.
  • Технософт ТОВ — технологічна компанія, розташована в Росії.
  • ТОВ «Тринитекс» — компанія з нерухомості, розташована в Росії.
  • ТОВ «ПСБ Лізінг» — фінансова компанія, розташована в Росії.

Нагадаємо, що міністри закордонних справ країн Євросоюзу одностайно узгодили новий пакет санкцій проти Росії у зв'язку із визнанням нею сепаратистських регіонів на сході України та розміщенням там військ, заявив у вівторок міністр закордонних справ Франції Жан-Ів Ле Дріан.

«27 держав-членів [ЄС] досягли угоди… Ми одноголосно погодили пакет санкцій [проти Росії]», — заявив Ле Дріан журналістам на спільній прес-конференції з головою зовнішньополітичного відомства ЄС Жозепом Боррелем.

Він додав, що: «У нашому резерві також є санкції, щоправда, на той випадок, якщо Росія колись вирішить піти далі».

Детальніше читайте у статті Тетяни Силиної « Визнання ЛНР/ДНР»: перемога чи програш Путіна і що це означає для України?

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі