"Меморіал" також підтримав думку фахівців з міжнародного права про те, що керченський інцидент є міжнародним військовим конфліктом, а затримані українські моряки військовополоненими, йдеться в заяві організації.
"Конвенція ООН по морському праву, ратифікована Росією, не дає прибережним державам довільно забороняти мирний прохід через протоки іноземним судам, а російсько-український договір про співпрацю у використанні Азовського моря і Керченської протоки свідчить, що військові кораблі під прапором Російської Федерації або України користуються в Азовському морі і Керченській протоці свободою судноплавства. Виходячи з цих норм, які є складовою частиною російського права, ми вважаємо, що українські судна і за вітчизняним законодавством не вчиняли кримінально караного незаконного переходу кордону.
Ми згодні з експертами міжнародного гуманітарного права в тому, що керченська інцидент є міжнародним військовим конфліктом, а затримані українські моряки військовополоненими.
За змістом міжнародного гуманітарного права матроси і офіцери не можуть переслідуватися за кримінальними законами арештовані їх стороною противника за сам факт участі у військовому конфлікті. Вони захищаються ТретьоїЖеневської конвенції про поводження з військовополоненими і додатковими протоколами до неї, які ратифіковані Росією і Україною. Такої думки дотримуються і Управління Верховного комісара ООН з прав людини і Парламентська асамблея Ради Європи", - зазначає у своїй заяві "Меморіал".
ПЦ "Меморіал" вказав, що вважає українських військовополонених політичними в'язнями, вимагає припинення кримінального переслідування та звільнення, а також утримання їх у відповідності з положеннями Третьої Женевської конвенції про поводження з військовополоненими.
Підсумовуючи заяву, російські правозахисники, проте, підкреслили, що визнання людей політв'язнями не означає ні ;згоди ПЦ "Меморіал" з їх поглядами і висловлюваннями, ні схвалення їх висловлювань або дій.
Нагадаємо, 25 листопада минулого року російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення отримали кілька моряків, в полон потрапили 24 українських військовослужбовців.
Всі 24 українських військових, яких незаконно утримують у СІЗО Москви, зажадали вважати себе військовополоненими і ставитися до них згідно з нормами Женевської конвенції.
Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і судів" над моряками, підкресливши, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включаючи держави "Великої сімки", а також офіс верховного комісара ООН з прав людини
Докладніше читайте в матеріалі Олександра Чалого та Олександра Малиновського "Визволення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".