Останні публікації в американській пресі і доповідь, підготовлена впливовими експертами, щодо необхідності зміни політики США в питанні України свідчить про прорив американської політики щодо України, вважає російський політолог, доктор історичних наук, провідний науковий співробітник Московського Центру Карнегі Лілія Шевцова і колишній радник президента РФ, економіст Андрій Ілларіонов.
"Вашингтон вийшов з анабіозу. Це ж треба було так довести їх!", - прокоментувала Швецова доповідь "Як зберегти незалежність України та чинити опір російській агресії: Що США і НАТО повинні робити", підготовлена чотирма провідними американськими інститутами (the Atlantic Council, the Brookings Institution, the Center for a New American Security and the Chicago Council on Global Affairs) "The Ukraine Crisis: Withstand and Deter Russian Aggression";
Вона назвала доповідь проривом у вашингтонському мисленні.
"Все - починається нова сторінка. І мова йде про нову сторінку в мисленні як республіканців, так і демократів. І ті, і інші вимагають прямої військової підтримки України. Що це означає, думаю, ясно", - зазначає Шевцова у своєму Facebook.
Андрій Ілларіонов вважає зміни лексикону офіційних осіб США та експертного співтовариства "драматичною зміною політичного клімату у Вашингтоні".
"Не пригадую, щоб авторами якої-небудь тутешньої доповіді виявлялася б когорта таких впливових і вхожих в діючу адміністрацію осіб: колишній заступник держсекретаря США, два колишніх міністра оборони США, колишній коммандувач військами НАТО в Європі, колишній заступник командувача військами НАТО в Європі, колишній посол США в НАТО, два колишні посли США в Україні", - зазначив Ілларіонов.
Ілларіонов навів основні тези доповіді:
" - Те, з чим ми маємо справу в Україні, це справжня війна, яка ведеться Росією.
- Це в найбезпосереднішому сенсі війна.
- Це інтервенція, яка здійснюється російськими збройними силами.
- Це в найбезпосереднішому сенсі окупація. Причому не тільки Криму.
- Це в найбезпосереднішому сенсі анексія території. Причому не тільки території Криму.
- Це головна загроза миру в Європі.
- Миру в Євразії.
- І, отже, інтересам США.
- І, отже, шансів на мирне співіснування в XXI столітті".
Головні рекомендації доповіді:
- негайне надання Україні військової допомоги (оборонною зброєю летального характеру);
- рекомендований розмір наданої допомоги - 3 млрд дол (по 1 млрд дол в 2015, 2016, 2017 роках);
- короткострокова мета військової допомоги - зупинка російської агресії проти України;
- середньострокова мета військової допомоги - виведення російських військ з усієї континентальної частини України;
- кінцева мета - відновлення суверенітету України над всією її територією в міжнародно визнаних кордонах.
"Нинішні санкції Заходу надзвичайно важливі, і вони повинні бути продовжені, але їх одних недостатньо. Захід повинен підтримувати обороноздатність України, тим самим підвищивши для Росії як ризик, так і ціну будь-якого нового можливого наступу", - наголошено в заключному резюме самої доповіді.
Допомога Україні у відбитті агресії і захисту своїх кордонів ніяк не суперечить пошукам мирного, політичного вирішення конфлікту. Більш того, вона є необхідною умовою досягнення такого рішення, вважають американські аналітики.
На їхню думку, російський успіх може виявитися фатальним для стабільності української держави, що, у свою чергу, заохотить Кремль в його подальших посяганнях на систему безпеки в Європі.
Це може навіть підштовхнути президента Путіна до того, щоб почати здійснювати свою доктрину захисту інтересів етнічних росіян і російськомовного населення шляхом територіальних захоплень в суміжних країнах, включаючи країни Балтії, і тим самим пред'являючи прямий виклик НАТО, відзначають аналітики США
"Як видно, автори доповіді виступають за мирне вирішення проблеми, вважаючи в той же час, що наявність військової допомоги Україні істотно полегшує досягнення цієї мети. Іншими словами, переговори з бандитом - це непогано. Однак наявність справного і влучного кольта істотно полегшує їх проведення і досягнення мирної угоди", - прокоментував доповідь Андрій Ілларіонов.
Американське видання New York Times повідомило, що США розглядають можливість передати зброю Україні. При цьому у Вашингтоні свою точку зору на такі заходи змінили навіть ті, хто раніше виступав проти військової допомоги Києву. В цей же час, федеральний канцлер Німеччини Ангела Меркель знову відмовилася постачати зброю Україні.
Міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмайер заявив, що переконував американців відмовитись від постачань в Україну озброєнь так як, на його думку, це тільки збільшить кількість смертей.