Росія використовує в Донбасі придністровський сценарій 17-річної давнини – експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Росія використовує в Донбасі придністровський сценарій 17-річної давнини – експерт © РБК
Автором меморандуму 2003 року виступив чинний «парламентер щодо Донбасу» Дмитро Козак.

Сьогодні, 2 вересня, відзначає 30-річний ювілей «Придністровська молдавська республіка» - сепаратистський анклав на сході Республіки Молдова. 28 років там немає бойових дій, але при цьому реінтеграція країни виглядає питанням не менше далекої перспективи, ніж і десять, і двадцять років тому.

Для України Придністров’я та російські солдати на його території – не лише потенційна військова загроза. Заморожений придністровський конфлікт і триваюча російсько-українська війна відрізняються початковими умовами виникнення, масштабами бойових дій і кількістю жертв. Однак є багато спільного, що дає можливість Україні дивитися на Молдову як у дзеркало, в якому вона може побачити окремі риси свого можливого майбутнього.

Які уроки Україна може винести з молдавського досвіду, розбирався експерт, завідувач відділом Придунайсько-Чорноморського регіону НІСД Артем Філіпенко.

«Урок перший: бумеранг завжди повертається. У Молдові досі пам'ятають і про участь УНСО в бойових діях на боці придністровських сепаратистів, і про те, як через територію України в Придністров'ї спокійно прибували козаки та інші «їхтамнєти» », - пише автор у статті для ZN.UA.

Аргумент про те, що бійці УНСО тоді «захищали» українців Придністров'я від «румунів», а потім у Грузії і Чечні воювали на «правильному» боці, не витримує критики, додає він.

Говорячи про неприйнятність «плану Штайнмаєра» для Донбасу, незайвим буде згадати план Ющенка 2005 року, в основі якого лежала ідея «демократизації» Придністров'я.

«Родзинкою плану була ідея «вільних і демократичних виборів» до Верховної Ради Придністров'я «як представницького органу Придністровського регіону Республіки Молдова» під міжнародним контролем. Що, в кінцевому підсумку, призвело б до міжнародної легітимізації придністровського керівництва», - додає експерт.

Росія ж у питанні окупованих територій готова грати в довгу. Ще в 2003 році чинним російським парламентером щодо «конфлікту в Донбасі» Дмитром Козаком був запропонований план врегулювання придністровського конфлікту, названий на честь його автора «меморандумом Козака».

План цей передбачав трансформацію Молдови в «асиметричну федерацію», в якій Придністров'я і Гагаузія отримували право мати власні органи законодавчої, виконавчої та судової влади, Конституцію і законодавство, державну власність, самостійний бюджет і податкову систему, двомовне (російською та молдовською мовами) діловодство.

А найголовніше, можливість блокувати на національному рівні небажані для них законопроєкти і міжнародні договори.

Крім нейтрального статусу, Молдова зобов'язувалася надати Росії право на розміщення російських військ на території Придністров'я терміном на 20 років в якості гаранта врегулювання конфлікту.

У підсумку під зовнішнім і внутрішнім тиском тодішній президент Молдови Володимир Воронін відмовився підписати документ, який повинен був поставити хрест на існуванні Молдови як суверенної держави.

«Але ідеї, запропоновані в «меморандумі Козака», не були забуті. Навпаки, в 2014-2015 роках вони були озвучені російськими маріонетками ОРДЛО, але вже в якості вимог до України », - підкреслює автор.

Адже Росія не полишає надії «федералізувати» Україну і за допомогою квазіреспублік контролювати її зовнішню і внутрішню політику. І не так важливо, чи буде мета досягнута за допомогою «меморандуму Козака» або його модернізованого аналога.

Що саме має винести для себе Україна з досвіду врегулювання придністровського конфлікту, читайте в статті Артема Філіпенка «Придністровські уроки».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі