Російська сторона в Тристоронній контактній групі щодо Донбасу вчергове заблокувала засідання гуманітарної підгрупи, повідомив член української делегації ТКГ Сергій Гармаш. Він також розповів, що РФ заблокувала обговорення імплементації «формули Штайнмаєра» і запропонувала обговорити та званий «план дій» бойовиків з ОРДЛО.
«Москва вже не може придумати приводів для блокування відкриття КПВВ і обміну утримуваними особами, тому вона вирішила заблокувати саму гуманітарну робгруппу ТКГ, де ці питання обговорюються. Зробила вона це не оригінальним способом - відправивши туди терористку Пирогову, присутністю якої раніше блокувала роботу політичної рабгруппи. Оскільки Пирогова одна, а робгрупп, які вигідно заблокувати Кремлю - поки дві (всього робочих груп в ТКГ - 4), то заблокувавши гуманітарку, вони розблокували політичну», - написав Гармаш.
Однак, за його словами, замість Пирогової там з'явився не менш колоритний «громадський експерт» - такий собі Бердичівський. Правда його, поки не судили за терористичну діяльність. Тобто, як зазначив Гармаш «ЇХ кількість на консультаціях зростає, але в якість це, на жаль, не переходить».
«Розблокувати процес роботи групи не означає почати працювати. І тут найцікавіше - основні зусилля Москви і її маріонеток з Донецька і Луганська сьогодні були спрямовані на те, щоб зірвати обговорення і, відповідно, подальшу імплементацію горезвісної «формули Штанмаєра», - заявив Гармаш.
Він пояснив, що на цьому наполягала Україна і навіть модератор від ОБСЄ. Але Москва зі своїми маріонетками наполегливо заявляли, що це питання другорядне і вони хочуть обговорювати якийсь «план дій», представлений ОРДЛО, а не формули або закони.
«Останнє зрозуміло - обговорення Києвом «плану дій» ОРДЛО означатиме визнання їх суб'єктності на переговорах, хоча, вони не є ні стороною конфлікту, ні членом ТК», - зазначив член української делегації.
Гармаш додав, що цього Москва домагається вже восьмий рік. Однак, за його словами, те, що вони так демонстративно «забивають» на «формулу Штанмаєра», до прийняття якої закликають Берлін і Париж, - це вже привіт Європі.
«Втім вони і поза ТКГ «забили» і на Європу, і на все міжнародне право. А як ще розглядати створення можливості і заклик прийти та «проголосувати» на виборах до Російської Держдуми в «інфоцентрах», розташованих на території України? Яка дипломатія може бути з людьми, яким на все начхати, для яких не існує ніяких правил?», - підсумував Гармаш.
Призабута «формула Штайнмаєра» знову увійшла в український політичний лексикон восени 2019 року. Зокрема, її реалізації вимагала РФ.
Так, 1 жовтня президент Володимир Зеленський повідомив, що в Тристороння контактна група погодила «формулу Штайнмаєра» і розведення сил і засобів в районі Петрівського і Золотого. Мешканцям «сірої зони» Зеленський особисто гарантував безпеку. Він також анонсував розробку нового законопроєкту про «особливий статус» Донбасу з урахуванням «формули Штайнмаєра».
Тоді заяви Зеленського спровокували масові протести в Києві й інших українських містах. Найчисленнішою стала акція «Ні капітуляції!» у День захисника України 14 жовтня. Проти «формули Штайнмаєра» виступили низка обласних і міських рад.
Пізніше Зеленський заявив про неможливість проведення виборів в ОРДЛО без виведення російських військ.
Детальніше про «формулу Штайнмаєра» і наслідки її можливої реалізації читайте в статтях Тетяни Силіної «Формула вибору» і Костянтина Єлісєєва «Диявол - у формулі» для ZN.UA.