Реформа влади під "соусом" децентралізації може зруйнувати Україну

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Реформа влади під В Україні хочуть укорінити модель органів місцевого самоврядування за білорусько-російським зразком.
Експерти зазначають, що під соусом "реформи" для народу узаконюється система, яка нічого спільного з європейськими принципами самоврядування не має.

Україна потребує реформ, і базовою тут є реформа місцевого самоврядування. Але, намагаючись виправити помилки "попередників", під соусом "реформ" для народу узаконюється система, яка нічого спільного з європейськими принципами самоврядування не має.

Про це у своїй статті для ZN.UA пишуть експерти Олеся Дацко та Ігор Гурняк. На їхню думку, при наявності прописаної в Конституції моделі місцевого самоврядування, яка повністю відповідає демократичним принципам і європейським стандартам, чомусь в Україні реалізована модель білорусько-російського зразку.

Економісти виділяють кілька тез цієї "реформи", які замість сприяння розвитку зберігають і зміцнюють систему, що руйнує Україну. По-перше, на думку експертів, територіальні громади не зареєстровані як юридичні особи.

"Бути безпосереднім суб'єктом управління, реалізувати право власності на комунальне майно територіальні громади не можуть, що призводить до системного рейдерства, дотаційності і пасивності членів громад, позбавлених дієвих інструментів впливу на органи влади", - йдеться в статті.

Крім того, як зазначає експерт, автори "реформ" вирішили не морочити собі голову проблемою конституційного статусу громад, запропонувавши геніальну підміну понять: громада стає назвою укрупненої адміністративно-територіальної одиниці, а територіальна громада як юридична особа зовсім зникає з українського законодавства.

"Тобто ми з об'єднання людей перетворюємося на простір для діяльності органів влади. Якщо раніше цим простором була тільки територія, то тепер і люди стають його частиною", - підкреслює автор статті.

Експерти наводять приклад Польщі, де в 90-ті також проводилася інституціоналізація громад. Там після правильних реформ у 1991 за перші три роки гміни (громади) зробили більше, ніж уся системи влади з часу закінчення Другої світової війни. Однак в Україні такого дива може не відбутися, якщо реформу не перепишуть.

Читайте також: Акція проти забудови на "Осокорках" переросла у сутички з міліцією та арешти

"Сьогодні замість реформування механізмів реалізації конституційних норм ми отримуємо зміни, що узаконюють модель тоталітарної держави: потрібно з правового поля усунути територіальну громаду як суб'єкт правовідносин - і проблема зникне", - йдеться в статті.

Крім того, як зазначають експерти, декларуючи децентралізацію, пропоновані зміни фактично підсилюють владну вертикаль, надаючи великі повноваження представникам влади, забираючи їх у громади. "Те, що така вертикаль буде породжувати корупцію, можна не сумніватися", - акцентують економісти.

Як повідомлялося раніше, Ромпей назвав федералізацію України можливим вирішенням конфлікту. Єврочиновник на кінець свого перебування на посаді закликав шукати "глобальне рішення" конфлікту в Україні.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі