Верховна Рада ухвалила закон №5154 «про внесення зміни до статті 29 Бюджетного кодексу України у зв'язку із внесенням змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету». Документ у другому читанні підтримали 249 народних депутатів.
Документ передбачає, що збір з одноразового добровільного декларування направлять до загального фонду Державного бюджету України.
«Прийняття Закону сприятиме забезпеченню передумов для проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами активів, що дасть змогу створити стимули для виведення з тіні доходів, прихованих від оподаткування, а також підвищенню ефективності протидії розмиванню податкової бази, залученню в економіку України додаткових ресурсів та її активізації, збільшенню бюджетних надходжень», - йдеться у пояснювальній записці.
Нагадаємо, з 1 вересня українці можуть подати одноразову добровільну декларацію, в якій вказані їхні активи, але з яких не були сплачені податки і збори. Декларувати можна активи, отримані з 1998 року, але не пізніше 1 січня 2021 року. А саме: понад 400 тисяч грн ($14 700); квартири понад 120 кв м; будинки понад 240 кв м; нежитлові приміщення понад 60 кв м; земельні ділянки понад 2 га; автомобілі дорожче 2,25 млн грн. При декларуванні доведеться заплатити 5% для активів, які перебувають на території України і 7% для активів за кордоном.
Мета добровільного декларування – заявити про статки і сплатити з них податки. Але Мінфін офіційно не очікує зростання податкових надходжень за результатами цієї кампанії. Про те, чому так, читайте у статті Івана Чалого «Одноразове декларування: вимога «в ім’я моралі».