Верховна Рада ратифікувала угоду про політичне співробітництво, вільну торгівлю і стратегічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії. Відповідний проект закону підтримали 303 народні депутати.
“Прийняття Закону України забезпечить закріплення статусу стратегічного партнерства та розвиток двосторонніх відносин на основі спільних цінностей та інтересів, дотримання принципів міжнародного права, суверенної рівності країн, територіальної цілісності і недоторканості кордонів, а також поваги до прав людини і основоположних свобод та верховенства закону”, - йдеться у пояснювальній записці.
Вказано, що, коли угода набуде чинності, будуть створенні юридичні підстави для розвитку механізмів та інституційних рамок політичного і секторального співробітництва між Україною та Великою Британією на засадах солідарності, взаємної довіри, спільної відповідальності та стратегічного партнерства.
Також документ передбачає створення діалогу стратегічного партнерства, який на регулярній основі розглядатиме будь-які двосторонні або міжнародні питання, що становитимуть взаємний інтерес. Зокрема, мова йде про питання безпеки, економіки та міграції. Також розглядатимуться будь-які основні питання, що виникатимуть в рамках угоди. Діалог стратегічного партнерства складатиметься з високопосадовців або членів урядів України та Сполученого Королівства.
“Іншим інституційним механізмом, передбаченим угодою, є Торговельний комітет, який складатиметься з представників сторін на найбільш прийнятному рівні для вирішення всіх питань, пов’язаних із Розділом IV (“Торгівля і питання, пов’язані з торгівлею”) угоди, а також розглядатиме будь-які інші економічні питання, які можуть мати стосунок до положень Розділу IV Угоди”, - вказано у пояснювальній записці.
Реалізація має забезпечити умови безперебійного функціонування режиму вільної торгівлі між Україною та Сполученим Королівством. Режим буде діяти на тому рівні, який сьогодні встановлений режимом поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі відповідно до угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.
“З набранням чинності Угодою очікується збільшення обсягів торгівлі, насамперед за рахунок торгівлі товарами в рамках безмитних тарифних квот. Відповідно до позиції ЄС, передбачений обсяг безмитних тарифних квот Сполученого Королівства буде надаватись додатково до безмитних тарифних квот в рамках Угоди про асоціацію, розмір яких, незважаючи на вихід Сполученого Королівства з ЄС, не буде зменшено”, - йдеться у пояснювальній записці.
Для Києва Лондон завжди був одним із найбільш послідовних і жорстких соратників в Європейському Союзі у протидії агресії РФ. І як показав візит президента України Володимира Зеленського до Великої Британії, таким він залишається і після Brexit, зазначив у статті оглядач відділу міжнародної політики Володимир Кравченко.
При цьому під час візиту до Великої Британії Володимир Зеленський зустрічався з главою МІ-6 Річардом Муром. Зустріч була закритою: з української сторони на ній, крім Зеленського, був присутній тільки глава СБУ Іван Баканов. Про деталі розмови і чому при розмові були відсутні представники ВП, читайте у статті Володимира Кравченка “За лаштунками лондонській поїздки Зеленського”.