Рада підтримала зміну Виборчого кодексу

Доповнено
Поділитися
Документ підтримали понад 300 депутатів.

Верховна Рада прийняла у другому читанні законопроект №3485 “Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення виборчого законодавства”. За документ проголосували 308 депутатів.

Зокрема, в Україні відбулася партизація місцевих виборів - парламент 273 голосами схвалив поправку, яка опустила бар'єр пропорційної системи в громади з 10 тис. виборців.

Що стосується відкриття партійних списків і квоти фіксованого відсотка списку, то Рада не підтримала поправку, яку затвердив профільний комітет, запропонувавши знизити поріг до 5%. Залишилася діюча до цього квота в 25%.

Це означає, що депутати, які отримали голосів виборців 25% або більше від розміру виборчої квоти, опиняться на початку територіального виборчого списку тієї чи іншої організації партії. В списку вони розташовуватимуться у порядку зменшення голосів, які отримав відповідний кандидат. Якщо кілька кандидатів у депутати отримають рівну кількість голосів, то їхню послідовність у списку визначатиме організація під час висування кандидатів.  

Після таких кандидатів у списку стоятимуть імена тих, хто отримав голосів менше ніж 25% від квоти. Їх послідовність визначатиме організація партії при висуванні кандидатів. 

Спосіб формування виборчих комісій за яким відбудуться місцеві вибори, також сприяє партизації і порушує європейські стандарти. Право присутності в комісіях отримали парламентські групи, які уклали договір про співпрацю з однією з партій. Такий собі хабар групам від монобільшості, завжди потребує підтримки голосами. Плюс самі парламентські партії отримали по два гарантованих місця в комісіях всіх рівнів.

Варто зазначити, що прийняття змін до Виборчого кодексу пройшло в досить дружній атмосфері присутніх в залі народних депутатів. Відчувалася одностайність парламентських фракцій і груп щодо майбутньої партизації, яка, по суті, виводить майбутні вибори із зони здорової конкуренції і прозорих правил гри.

У першому читанні законопроект №3485 парламент прийняв 4 червня. Тоді за документ проголосували 292 народних депутата.  

Зазначимо, що згідно з першим рішенням профільного комітету Ради, спочатку депутати мали прийняти постанову про затвердження нових районів (№3650), потім зміни до Бюджетного кодексу в частині закріплення фінансів і повноважень на рівні громад (№3614). Після цього Рада мала прийняти зміни до Виборчого кодексу і тільки потім голосувати за постанову про призначення місцевих виборів (№3809). 

Проте, напередодні парламент спочатку призначив дату виборів, а потім у першому читанні проголосував за зміни в Бюджетний кодекс. При цьому проект постанови про формування нових районів 15 липня в черговий раз зняв з розгляду

У своїй статті для ZN.UA "Місцеві вибори. У кого Джокер?" Інна Ведернікова зазначила, що для забезпечення демократичних і прозорих виборів міжнародні стандарти ЄС забороняють менш ніж за рік до старту кампанії міняти три речі: територіальну організацію виборів, виборчу систему та спосіб формування виборчих комісій. Однак, в Україні за кілька місяців до місцевих виборів вирішили поміняти все з вищевказаного. 

Авторка зазначила, що взятий «слугами народу» в заручники Виборчий кодекс з чотирма тисячами технічних і політичних правок - це свідомий розклад в свою користь. Однак це може обернуться проти пропрезидентської партії. При цьому розглядати зміни до кодексу депутати вирішили у передостанній день третьої сесії Верховної Ради.

Про причини такого рішення читайте у статті Інни Ведернікової “Влада валить свій же закон про зміни до Виборчого кодексу. Чому?”. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі