Верховна Рада ухвалила за основу законопроект №4065 “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збору даних та інформації необхідних для декларування окремих об’єктів оподаткування”. Документ в першому читанні підтримали 263 народні депутати.
“Метою законопроекту є впровадження прозорих і деталізованих механізмів реалізації положень щодо обмежень, запроваджених для запобігання ухиленню від оподаткування; визначення чітких та зрозумілих правил оподаткування контрольованих іноземних компаній, а також надання платникам податків достатнього часу для забезпечення збору даних та інформації, необхідних для декларування відповідних об'єктів оподаткування (з урахуванням обмежувальних заходів, пов’язаних з поширенням у світі COVID-19)”, - йдеться у пояснювальній записці.
Вказано, що проект закону пропонує уточнити обставини при яких контрольовані операції не мають ділової мети, при цьому обов’язок доведення таких обставин покладається на контролюючий орган. Також законопроект визначає види коригувань у зв’язку із проведенням операцій з нерезидентами, що не мають ділової мети як по контрольованих так і по неконтрольованих операціях. У разі проведення таких коригувань інші коригування передбачені розділом ІІІ ПКУ не здійснюються.
Також проект закону передбачає запровадження перехідних положень щодо оподаткування нерезидентів, через їх постійні представництва. Документ пропонує уточнити норми по “тонкій” капіталізації, а також відстрочити оподаткування контрольованих іноземних компаній з 2022 року, тощо.
Нагадаємо, під час засідання Ради 3 листопада спікер парламенту Дмитро Разумков заявив про те, що лідери фракцій та груп вирішили відтермінувати на рік застосування касових апаратів для спрощеної системи оподаткування. За його словами, сьогодні, 3 листопада, мають зареєструвати відповідний законопроект. У середу, 4 листопада, профільний комітет отримає доручення невідкладно розглянути документ.
У жовтні минулого року президент Володимир Зеленський підписав зміни в закон "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (проект 1053-1) та про зміни в Податковий кодекс України "про детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг" (проект №1073).
Згідно з прийнятим Радою законом (проект 1053-1) з 1 жовтня 2020 року потрібно обов’язково використовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО) для окремих фізичних осіб - підприємців (ФОП) на другій і четвертій групі. Крім того, з 1 січня 2021 року використання реєстраторів розрахункових операцій буде обов'язковим для платників єдиного податку на 2-4 групи. Водночас обов'язковість РРО не стосуватиметься фізичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців (ФОП) з першої групи.