Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт № 4298 «Про внесення змін до Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та деяких інших законодавчих актів України щодо реформування територіальної організації виконавчої влади в Україні». Документ підтримали 229 народних депутатів.
Документ передбачає, що діяльність місцевих держадміністрацій має базуватись на принципах:
- верховенства права;
- законності та прозорості;
- єдності державної політики;
- безперервності і наступності;
- субсидіарності, децентралізації та деконцентрації;
- підконтрольності, ефективності, та сталого розвитку.
Також законопроєкт пропонує розділити повноваження і завдання місцевих державних адміністрацій у межах трьох ключових напрямів:
- координація територіальних органів (підрозділів) центральних органів виконавчої влади;
- забезпечення законності в діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування;
- виконання окремих повноважень органів місцевого самоврядування (до внесення відповідних змін в Конституцію України).
Документ передбачає, що голови місцевих держадміністрацій з 1 січня 2022 року стануть державними службовцями. На них поширюватимуться всі заборони, обмеження, а також права і обов’язки, передбачені Законом України «Про державну службу».
Законопроєкт пропонує запровадити принцип ротації, який передбачає, що повноваження голів РДА припиняються після закінчення трирічного терміну їх діяльності в межах одного району, з можливістю подальшого переведення (ротації) в іншу адміністративно-територіальну одиницю України.
В документі йдеться про формування кадрового резерву голів місцевих державних адміністрацій. Також передбачено створення багаторівневої системи із забезпечення законності в діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування. Така система має передбачати, що:
- акти сільських, селищних, міських рад ОТГ, а також сільських, селищних, міських голів є предметом аналізу щодо їх відповідності Конституції України та законам України районними державними адміністраціями (орган із забезпечення законності районного рівня);
- акти районних рад є предметом аналізу щодо їх відповідності Конституції України та законам України обласними державними адміністраціями (орган із забезпечення законності регіонального рівня);
- акти обласних рад є предметом аналізу щодо їх відповідності Конституції України та законам України центральним органом виконавчої влади, який забезпечує законність актів органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб (орган із забезпечення законності центрального рівня).
«За наявності відповідних підстав, орган із забезпечення законності може звернутись до органу та/або посадової особи місцевого самоврядування з вимогою про усунення порушення Конституції та законів України, а за відсутності належної реакції органу або посадової особи місцевого самоврядування, звернутись до суду про визнання відповідного акту незаконним та його скасування повністю або у частині», - йдеться у пояснювальній записці до законопроєкту.
Раніше Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт №4535 «Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку інституту старост». Зокрема, документ пропонує вдосконалити правове регулювання інституту старост задля подальшого його розвитку.