ПАР не запросить російського диктатора на саміт G20, який відбудеться в Південно-Африканській Республіці - вона головує в цьому об'єднанні з 1 грудня і зобов'язана прийняти саміт у себе.
Володимир Путін не отримає запрошення, оскільки продовжує діяти ордер Міжнародного суду в Гаазі. Міжнародний кримінальний суд ще в березні 2023 року видав ордери на арешт Путіна та уповноваженої з прав дитини в РФ Марії Львової-Бєлової. У зв'язку з депортацією українських дітей їх підозрюють у військових злочинах, скоєних під час війни в Україні
Про це заявив офіційний представник президента ПАР Вінсент Магвенья, повідомляє The Moscow Times.
«Правова ситуація не змінилася з саміту БРІКС у Йоганнесбурзі. Ми ніяк не можемо вплинути на рішення МКС», - сказав він
ПАР ратифікувала Римський статут, на основі якого працює МКС, і зобов'язана заарештувати Путіна, якщо той з'явиться на її території. Згідно з попередньою домовленістю, саміт «Великої двадцятки» відбудеться в Йоганнесбурзі 21-22 листопада 2025 року.
Президент РФ на початку вересня здійснив дводенний візит до Монголії, яка також ратифікувала Римський статут. Палата попереднього провадження МКС офіційно 24 жовтня звинуватила Улан-Батор у невиконанні ордера на арешт. Подальші дії МКС щодо Улан-Батора визначить Асамблея держав-членів Міжнародного кримінального суду.
Більше Путін не ризикував. Ордер, виданий Міжнародним кримінальним судом, не дозволив йому вирушити на саміт БРІКС у ПАР у серпні. Ця поїздка мала стати його першим великим закордонним візитом з початку війни в Україні. Але він не наважився, і на саміт БРІКС вирушив міністр закордонних справ Сергій Лавров. Також Путіну довелося відмовитися від поїздки на саміт G20, який проходив 18-19 листопада в Бразилії. Сам він заявив, що не хотів «порушувати» своєю присутністю «нормальну роботу» форуму, зазначивши, що в іншому разі «всі розмови» були б тільки про ордер на його арешт. Російську делегацію на саміті знову представляв Лавров.
Римський статут ратифікували вже 124 держави, останньою це зробила Вірменія. У Кремлі називали рішення МКС «нікчемним», а «саму постановку питання» про арешт Путіна - «обурливою і неприйнятною». Прес-секретар глави держави Дмитро Пєсков зазначав, що Москва не визнає юрисдикцію суду. Проте, у квітні минулого року Путін підписав закон про кримінальну відповідальність «за сприяння виконанню рішень» міжнародних органів, які Росія вважає незаконними.
Нагадаємо, Верховна Рада в серпні проголосувала за ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду і поправок до нього. За ініційований президентом законопроєкт №0285 проголосував 281 депутат.
Ратифікація документа дає змогу стати членом Міжнародного кримінального суду. Українська держава зможе брати участь у роботі Асамблеї держав-учасниць Римського статуту та подавати кандидатури для обрання суддів і прокурорів МКС, зазначено в пояснювальній записці до законопроєкту.
ВРУ ратифікувала документ із заявою, згідно з якою протягом семи років після набрання документом чинності Україна не визнаватиме юрисдикції МКС щодо власних громадян за вчинення злочинів, передбачених статтею 8 Римського статуту.
«Україна планує приєднатися до оновленої версії статуту МКС, яка включає також статтю 8bis, що з'явилася в результаті так званих Кампальських поправок 2010 року і передбачає відповідальність за злочин агресії».